Wordpress

WordPress’te Upload vb. Limitleri Değiştirme

23 Nisan 2018

Merhabalar. WordPress’te bir fotoğraf yüklemeye çalıştığınızda, eğer varsayılan ayarlarıyla kullanıyorsanız, maksimum dosya boyutu yani “max upload limit” 2 MB olarak ayarlanmıştır. Bu da bazı durumlarda karşımıza sorun olarak çıkıyor. Çünkü, çözünürlüğü yüksek bir fotoğrafın 2 MB’tan fazla bir boyutta olma olasılığı çok yüksek. Doğal olarak 2 MB’lık bu kısıtlama bizim için büyük bir sorun olabiliyor.

Tabii ki bu sınırlamayı arttırmanın bir kaç yolu var. Yazının devamında maksimum dosya yükleme boyutu ve buna benzer limitleri arttırmanın bir kaç yolundan bahsedeceğim. Şöyle ki:

  1. Temanın “functions.php” dosyasını kullanarak değiştirebiliriz.
  2. “php.ini” dosyasını oluşturarak veya düzenleyerek değiştirebiliriz.
  3. “.htaccess” dosyasında düzenleme yaparak değiştirebiliriz.

Her yöntem işe yarar ve ihtiyacınızı karşılar. Benim sürekli kullandığım yöntem üçüncüsüdür. Ancak bazı hosting sunucularında “.htaccess” veya “php.ini” dosyasına erişimi kısıtlayabiliyorlar. Bunun dışında bazı durumlarda da “.htaccess” dosyası sitede kullanılan temadan dolayı otomatik yeniden oluşturuluyor ve ayarlarınız gitmiş oluyor. Bu nedenle kullanmanızı tavsiye ettiğim yöntem temanın “functions.php” dosyasını kullanmak. Bu dosyaya her zaman erişiminiz olur. Bunun dezavantajı ise “functions.php” dosyasının işe yaramadığı durumların olmasıdır. Şu an için bana göre en garanti yöntem “.htaccess” dosyasında düzenleme yapmaktır.

İkinci yöntemi anlatmayacağım. Hiç kullanmadım ve her ne kadar işe yaradığını bilsem de, işe yaramadığını duyduğum da oldu. Özellikle paylaşımlı hostinglerde güvenlik için bu dosyaya erişim iznini yasaklıyorlar.

“functions.php” dosyasını düzenleme

Öncelikle “functions.php” dosyamızı bulmamız gerekiyor. Bu dosya WordPress’in içinde “wp-content/themes/<kullandığınız tema>” klasörünün içindedir. Bu dosyayı herhangi bir yazı editörüyle açmanız gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki kodları en alt satıra ekleyin:

İlk satırdaki kod maksimum dosya yükleme boyutunu 64 MB olarak ayarlıyor. İsterseniz siz bunu daha büyük değerler ile değiştirebilirsiniz.

(Not: 64 MB için 64M yazmanız gerekiyor. Sonunda “B” harfi olmadan.)

Diğer satırdaki kodlar genelde sitenize “demo content” yani demo içerik yükleme sırasında ihtiyacınız olacak kodlardır. Her ihtimale karşı bu değerleri de yüksek tutmanız sizin için iyi olacaktır. Ancak demo içerik ekleme işini bitirdikten sonra bu kodları kaldırmanızı tavsiye ederim.

“.htaccess” dosyasını düzenleme

Bu dosya da WordPress’in kurulu olduğu kök klasörde bulunuyor. Yani daha önce “wp-content” klasörüne girerek yapmıştık. Bu sefer bunun bir üst klasörüne yani kök klasöre gireceğiz. Burada “.htaccess” şeklinde bir dosya göreceksiniz. Bu dosyayı da herhangi bir yazı editörüyle açmanız gerekiyor. Eğer böyle bir dosya yoksa, kendiniz bu isimde bir dosya oluşturabilirsiniz. Bunun son satırına aşağıdaki kodları ekleyin:

Bunları yaptıktan sonra yönetim panelinizde sayfayı yenileyin ve maksimum dosya yükleme boyutunun arttığını göreceksiniz.

Not: Bu sitede “functions.php” dosyasında değişiklik yapmak işe yaramadı. Ancak “.htaccess” ile yapılan değişiklikler mutlaka çalışır.

Yazıyı bitirmeden önce şunu da bilmenizi isterim ki, WordPress bu tarz limitleri boş yere koymuyor. 8 MB’tan daha yüksek bir limit koymanızı tavsiye etmem. Özellikle sitenizi insanlara açık bir şekilde, yani üyelik sistemiyle falan kullanıyorsanız, sitenizde aşırı yüklenmelere sebep olur. Sonuçta WordPress sizin güvenliğinizi düşünerek böyle bir kısıtlama koyuyor.

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.