Wordpress

WordPress SMTP Ayarlarını Yapma

21 Ağustos 2018

Merhabalar,

WordPress ile kendi sitenizi veya kurumsal bir siteyi geliştirirken, ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri “İletişim Formu” hazırlamaktır. Sadece iletişim formu değil, genel olarak farklı amaçlarda kullanılan formlar hazırlamaktır. Formu hazırladıktan sonra yapmamız gereken bir şey de formdaki verilerin bizim belirlemiş olduğumuz bir e-posta hesabına gönderilmesidir. Eğer PHP altyapısına sahip bir web sitesini kodluyorsak, WordPress kullanmadan, genelde PHPMailer kütüphanesini kullanarak gerekli ayarlamaları yaparız. WordPress için bunlarla uğraşmadan eklenti yardımı alarak SMTP ile mail gönderimi sağlayabiliyoruz.

WP Mail SMTP by WPForms

İşte bu noktada bizim yardımımıza koşan bir çok eklenti bulunuyor. Bunlardan biri de “WP Mail SMTP by WPForms” eklentisidir. Yazının devamında bu eklentiyi kurup, sitemizde e-posta gönderim ayarlarını yapacağız.

Tabii ki, önce eklentiyi kurmamız gerekiyor. Bunu isterseniz sunucunuzda WordPress’in kurulu olduğu klasöre atarak yapabilirsiniz.

Eklentiyi Kurma

Ama biz WordPress’in panelini kullanarak yapacağız. Yönetici paneline girip, “Eklentiler -> Yeni Ekle” butonuna tıklıyoruz. Arama kısmına “WP Mail SMTP” yazıyoruz. Genelde ilk sonuç olur zaten. Aşağıdaki eklentiyi sitemize kuruyoruz.

Daha sonra yine yönetici panelinde “Ayarlar -> WP Mail SMTP” butonuna tıklıyoruz.

Şimdi, birkaç alanı doldurmamız gerekiyor.

From Email: Sitenizde birine e-posta gönderdiğinizde “Kimden” kısmında görünecek e-posta adresini buraya yazıyoruz. Örneğin, bir kullanıcıya “İletişim bilgileriniz bize gönderildi, teşekkür ederiz.” şeklinde bir e-posta göndermek istiyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra kullanıcıya giden e-postada “Kimden” kısmında burada yazdığınız e-posta gözükecek.

From Name: Aynı şekilde, görünecek isim.

Mailer: Burada bir karar vermeniz gerekiyor. Önünüzde 5 seçenek var. PHP olanı seçmenizi tavsiye etmem çünkü, bazı sunucular güvenlik dolayısıyla PHP ile mail gönderimine izin vermiyor. Gmail seçeneğini eğer elinizde “Client ID” ve “Client Secret” var ise kullanabilirsiniz. Tabii, opsiyonel bir seçimdir ve an itibariyle bu sitede kullanılan da budur. Ama bu yazımızda “Other SMTP” seçeneğini seçeceğiz.

Return Path: Ben bunu işaretliyorum genelde. Çünkü, eğer aktarmalı mailler gönderilirse, bazı mailler kaybolabiliyor. Bu sayede mailin geldiği yolu da görmüş oluyoruz.

Şimdi, asıl SMTP ayarlarımızı yapacağımız yere geldik. Bu bilgileri sunucumuzda kullandığımız e-posta adresine göre dolduracağız. Burada sunucu bilgilerinizin elinizde olması lazım. Genelde bu bilgilere cPanel ile ulaşabilirsiniz. Bu nedenle cPanel’e giriş yapacağız ve bilgileri oradan alacağız.

cPanel’e girdikten sonra aşağıdaki gibi “E-posta Hesapları” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki gibi “Posta İstemcisi Kurma” seçeneğine tıklıyoruz.

Bunu yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekranda e-posta adresine ait sunucu bilgilerini göreceğiz. Buradaki bilgileri kullanacağız. Ben genelde “Secure SSL/TLS Settings (Önerilir)” bölümündeki bilgileri kullanıyorum. Diğer güvenli olmayan bölümde zamanında ufak tefek sorunlar yaşamıştım.

Burada ihtiyacımız olan bilgiler şunlar:

  • Kullanıcı adı
  • Şifre
  • Giden sunucu
  • SMTP Port

Tüm bu bilgileri aldıktan sonra yönetim panelimizde şu şekilde dolduruyoruz:

SMTP Host: Giden sunucuda yazan yazı buraya gelecek.

Encryption: TLS, ama isterseniz SSL’i de seçebilirsiniz. Çoğu sunucu TLS kullanır.

SMTP Port: Giden sunucu kısmında yazan SMTP Port kısmındaki sayı. Genelde 465 olur.

Authentication: Bunu aktifleştiriyoruz. Daha sonra alt kısımda iki bölüm daha çıkıyor. Buralara da sunucudan aldığımız kullanıcı adı ve şifremizi yazıyoruz.

Hepsi bittikten sonra “Save Settings” butonuna tıklıyoruz. Son 1 adımımız kaldı. O da test etmek.
En üst kısımda “Email Test” butonuna tıklıyoruz.


Burası çok kolay zaten. Kullandığınız bir e-posta adresini yazın ve “Send Email” butonuna tıklayın. Eğer başarılı bir şekilde gönderildiyse, ki tüm bilgileri doğru yazdıysanız sorunsuz gönderilir, şöyle bir mesaj alırsınız.

Gönderirken yazmış olduğunuz e-posta adresine de bir test maili gelir.

Bu ayarları yaptıktan sonra artık sitenizde kullandığınız iletişim formu gibi formlardan gelen veriler, sistemde belirlemiş olduğunuz e-posta adresine gönderilir. Özellikle Contact Form 7 gibi eklentilerle çok uyumlu bir şekilde çalışıyor.

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.