Wordpress

WordPress Kurulumu

3 Eylül 2018

Merhabalar,

Aslında WordPress kurulumu ile alakalı gerek videolu gerekse blog yazısı şeklinde internette bir çok anlatım bulunuyor. Ancak ben de kendi yöntemimle bir anlatmak istedim. Aynı zamanda blogumda böyle bir yazının bulunmasını da istiyorum açıkçası. WordPress’i bir çok şekilde kurabilirsiniz. Kimisi kullandığı hosting firmasının verdiği kurulum avantajından faydalanırken, kimisi WordPress dosyalarını indirip, ayarları tek tek elle yapıyor. Ben her zaman WordPress dosyalarını sunucuya atıp, veritabanı bilgilerini yaparak kuruyorum. Bana göre en temiz ve güvenilir kurulum bu.

Hemen nasıl bir yol izleyeceğimize bakalım:

  • WordPress dosyasını indir.
  • Dosyanın içindekileri sunucuya aktar.
  • Siten için bir veritabanı oluştur.
  • Siteni aç ve veritabanı kurulumunu gerçekleştir.

Dört adımda sitemizin kurulumunu yapacağız.

WordPress dosyasını indir

Çok basit arkadaşlar. Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp WordPress’in resmi sitesine gidin ve “.zip” uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirin.

WordPress İndir

Dosyanın içindekileri sunucuya aktar

Bunun için birden fazla yöntem var. Benim her zaman kullandığım cPanel ile dosyaları aktarma yöntemidir. Açıkçası size de bunu tavsiye ederim. Bana göre en hızlı yöntem bu.

Öncelikle sitenizin cPanel’ine giriş yapın. cPanel’e genelde siteadi.com/cpanel şeklinde girilebiliyor. Ama bazı sunucularda bu adres geçersiz oluyor. cPanel adresinizi bilmiyorsanız, hosting firmasından destek almanızı tavsiye ederim. Genelde bu bilgiler size verilmiş oluyor zaten.

cPanel’e giriş yaptığınızı varsayarak devam ediyorum. Giriş yaptıktan sonra “Dosya Yöneticisi” kısmına giriyoruz.

Daha sonra “public_html” adında bir klasör olması gerekiyor. Bu klasöre tıklıyoruz. Eğer sitenizi farklı bir alt klasöre kurmak istemiyorsanız, “.zip” uzantılı dosyayı buraya yükleyeceğiz.

Yukarıda bulunan “Yükle” yazısına tıklıyoruz. Bunu yaptıktan sonra yeni bir sayfa açılıyor. Daha sonra “Dosya Seç” butonuna tıklayarak “.zip” uzantılı dosyayı seçiyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz. Bu işlemin süresi bilgisayarınızın upload hızına göre değişiklik gösterebilir.

Yüklenme işlemi bittikten sonra tekrar dosya yöneticisi paneline dönüş yaparak “.zip” uzantılı dosyaya sağ tıklayıp “Extract” yazısına tıklıyoruz. Bundan sonra “wordpress” adında bir klasör olacak sunucunuzda. Bunun içindeki tüm dosyaları seçip, yukarıdaki “Taşı” yazısına tıklıyoruz. Son olarak taşıma yeri olarak “wordpress” yazısını siliyoruz ve tüm dosyalar bir üst klasöre yani bizim istediğimiz yere taşınmış oluyor.

İlk seferde biraz karışık gelebilir arkadaşlar, fakat alıştığınızda çok kolay gelecek.

Bu işlemler benim en fazla 5 dakikamı alıyor. Tabii ki sadece bu yöntemle bırakmayacağım yazıyı. Çünkü, bazı kişilere bu yöntem çok karışık gelebilir. Bir de ben görselsiz anlattığım için daha da karmaşık gelebilir.

cPanel’in script yükleyicisi ile WordPress kurulumu

Bu yöntem ile hiçbir şekilde dosya indirmek, dosyaları yüklemeye çalışmak, veritabanı oluşturmak, site ayarlarını yapmak gibi işlemlerle uğraşmıyorsunuz. cPanel’in sağlamış olduğu bu yazılım sizin yerinize her şeyi hallediyor. Hiçbir kod bilgisi olmayan birisi için en iyi ve en hızlı yöntem diyebilirim.

cPanel’e giriş yaptıktan sonra en aşağıya gidiyoruz. Eğer kullandığınız sunucu bunu destekliyorsa en aşağıda şöyle bir ekran göreceksiniz:

Buradan WordPress’i seçiyoruz. Daha sonra karşımıza yükleme ekranı çıkıyor. “Install Now” butonuna tıklıyoruz.

Şimdi, bir kaç ayar yapmamız gerekiyor. Ama hepsi çok açık ve basit şeyler. Önce sitenin bağlantısını belirliyoruz. Protokol dediği kısım aslında önemli. Eğer sitenize SSL sertifikası kuracaksanız “https://” seçmekte fayda var. Eğer sitenizin isminin “www” ile başlamasını istiyorsanız “http://www.” veya “https://www.” seçmeniz gerekiyor. Ben “www” istemediğim için “http://” seçeneğini seçtim.

Son olarak eğer sitenizi direkt olarak “rawsly.com” gibi alt dizin olmadan yükleyecekseniz “wptest” yazdığım yeri boş bırakın. Örneğin şu an sitenin bağlantısı şöyle olacak: “http://rawsly.com/wptest”

 

Bu kısımda site adımızı, sitemizin açıklamasını ve yönetici hesap bilgilerini yazıyoruz. “Enable Multisite (WPMU)” dediği özellik şu an için bizi ilgilendirmiyor. Ancak sitenizi, başka alt siteler olacak şekilde kuruyorsanız, yani örneğin, “tr.rawsly.com”, “en.rawsly.com”, “de.rawsly.com” şeklinde sitenizin farklı dillerdeki versiyonlarının olacağı bir site kuracaksanız bu özelliği aktif etmeniz gerekiyor. Normalde bu özelliği bazı kod değişikliğiyle de yapabiliyorsunuz zaten.

Not: Bu özelliği kullandığınız zaman yönetim panelinde de bazı değişiklikler yapılıyor. Bu nedenle, ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunu aktif etmeyin.

Artık son adımlardayız. Site dilini seçiyoruz ve veritabanı ayarlarını yapıyoruz. Eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız veritabanı ayarlarında bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Hemen altındaki “Auto Upgrade” gibi seçenekleri aktif etmenizi tavsiye etmiyorum. Sizin yerine sitenizi sürekli güncelliyor. Ama bu her zaman iyi bir şey değildir. Çünkü, bazen sitenizdeki eklentilerin güncelenen sürümle uyumsuz çalışmasına sebep olabiliyor. Bittikten sonra “Yükle” butonuna tıklıyoruz. 10-15 saniye içinde sitemiz hazır hale geliyor.

Bunlar dışında bir yöntem daha var. FileZilla ile dosyaları yükleme. Ancak ben hiçbir zaman FileZilla kullanmıyorum. Açıkçası size de tavsiye etmem. Bu nedenle FileZilla ile yükleme işlemini atlayacağım. Onu da artık YouTube’daki videolardan falan izleyin. 🙂

Siten için bir veritabanı oluştur

Eğer yukarıdaki yöntemi kullanmayıp, cPanel’e dosyaları kendiniz attıysanız, bir veritabanı oluşturmanız gerekiyor. Bunun için de cPanel’e tekrar bağlanıyoruz ve “MySQL Veritabanı Sihirbazı” butonuna tıklıyoruz. Normalde soldaki butonu da kullanabilirdik tabii.

İlk ekranda veritabanımıza bir ad veriyoruz. Ancak çoğu sunucuda veritabanına ad verirken kendisi bir ön ek belirler. Genelde sitenizin ilk 8 harfi olur bu. Mesela benimki “rawslyco_” şeklinde bir ön ek belirliyor. Sonrasında kendi veritabanı adımı yazıyorum. Bir sonraki ekranda veritabanında tüm işlemleri yapabilecek bir yönetici hesabı oluşturuyoruz. Bir sonraki adımda da bu kullanıcıya tüm yetkileri veriyoruz. Böylelikle veritabanımızı oluşturmuş olduk.

Şimdi, elimizde şu bilgiler var:

  • Veritabanı adı: rawslyco_wptest
  • Veritabanı kullanıcı adı: rawslyco_wptest
  • Veritabanı şifresi: “Benim koymuş olduğum şifre”

Bu üç bilgi ile sitemizin son kurulumunu yapacağız.

Siteni aç ve veritabanı kurulumunu gerçekleştir

Şimdi, sitemizi açıyoruz. Benim açtığım site: “http://rawsly.com/wptest”. Hemen bu adrese gidiyorum ve site kurulumuna başlıyorum. “Başlayalım” butonuna tıkladım. Benden yukarıdaki 3 bilgiyi sırayla istiyor. Hepsine sırayla bu bilgileri yazıyorum. Alttaki iki kısımda normalde değişiklik yapmanıza gerek yok. “Gönder” butonuna basıp, kurulumu yapıyoruz. Artık sitenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Not: Yönetim paneline giriş adresi “http://rawsly.com/wptest/wp-admin” yani sonuna “wp-admin” ekliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: