Her WordPress Sitesinde Olması Gereken 5 Eklenti

WordPress bildiğiniz gibi dünyada en çok kullanılan blog sitesi alt yapısıdır ve aynı zamanda da en gelişmiş eklenti servisine sahiptir. Gün geçtikçe daha da gelişen WordPress’te aynı zamanda “eklenti” yani İngilizce adıyla “plugin” dediğimiz küçük yardımcı programcıklar da bulunuyor. Küçük dediğime bakmayın, bazıları aslında çok büyük eklentiler. Şu an bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen sizin de WordPress alt yapısına sahip bir siteniz vardır. Bu site belki ücretlidir, belki ücretsiz. Her halükarda sitenize eklentiler indirip kurabilirsiniz.

Eklentiler ne işe yarar?

Eklentiler kimi zaman sitenizi hızlandırırken, kimi zaman sitenizin daha güzel görünmesini sağlayabilir. Kimi zaman da ziyaretçilere ilgi çekici şeyler sunarken, kimi zaman da sitenizin analizini yapar. Yazının devamında her sitede mutlaka bulunması gereken eklentileri tanıtmaya çalışacağım.

1. Akismet

Zaten WordPress sitenizi ilk kurduğunuzda bu eklenti kurulu bir şekilde geliyor ama aktif edilmemiş oluyor. Eklentinin en büyük özelliği sitenizi robotların saçma sapan, gereksiz, reklam içeren yorumlarından koruyor. Eklenti de neredeyse hiçbir ayar yapmıyorsunuz. Kurulumu çok basit. Tek yapmanız gereken siteniz için bir anahtar kodu (API key) almanız.

https://akismet.com/wordpress/ adresine girin. Kocaman bir “GET AN AKISMET API KEY” butonu göreceksiniz. Buna tıklayın. Ücretsiz istiyorsanız “Get Basic” butonuna tıklayın. Sağ tarafta bir kaydıraç göreceksiniz. Onu en sola doğru çekin. 0$’a geldiğinde sol taraftaki ödeme kısmı da kaybolacak. Bunu yaptıktan sonra “Continue” butonunu göreceksiniz. Buna tıklayın ve devam edin.

Bundan sonra size bir API anahtarı verecek. Bu anahtar kodu kopyalayıp sitemizin yönetim panelinde Akismet’in ayarlarına yapıştıracağız.

Başlarda eklentinin faydasını görmezsiniz ama bir zaman sonra göreceksiniz ki yüzlerce “spam” yorumu Akismet sizin yerine engellemiş olacak. Akismet’i isterseniz aşağıdaki bağlantıdan da indirebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/akismet/


2. Yoast SEO

Sitelerde en önemli şeylerden biri de arama motoru optimizasyonu yani SEO’dur. Bildiğiniz gibi SEO da çok geniş kapsamlı ve karışık bir meseledir. Her sayfa için ayrı ayrı, özenle SEO hazırlanması gerekir. Ancak Yoast SEO sayesinde hem sayfalarınız için hem de yazılarınız için çok rahat bir şekilde SEO yapabileceksiniz. Herhangi bir kod bilmenize bile gerek kalmıyor. Eklentiyi kurduktan sonra yazı panelinde veya sayfa panelinde alt kısımda özel bir SEO bölümü çıkıyor. Tüm SEO ayarlarınızı buradan  yapabiliyorsunuz.

Odaklanılacak sözcüğü, yazının kısa açıklamasını belirtiyorsunuz. Yazdığınız yazıyı ayrıntılı bir şekilde analiz ederek size önerilerde bulunuyor. Örneğin; yazınızda bir alt başlık bulunmuyorsa, okunabilirlik açısından bunu düşünerek sizi uyarıyor. Yazınızda odak anahtar kelime yetersiz oranda veya çok fazla geçiyorsa yine sizi uyarıyor. Tüm bu analizlerden sonra yazınızın SEO açısından ne kadar iyi olduğunu renklerde gösteriyor. Örneğin; SEO’su çok kötüyse kırmızı bir nokta göstererek sizi uyarıyor. Eğer çok iyiyse yeşil bir noktayla sizi bilgilendiriyor.

Resimde her ne kadar İngilizce görünse de, Türkçe çevirisi de bulunuyor.

Eklentinin çok fazla bir ayarı bulunmuyor ama bakmak isterseniz yönetim paneline girdiğinizde sol taraftaki sekmelerden “SEO” sekmesine tıklayarak bulabilirsiniz. Yoast SEO eklentisini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/


3. TinyMCE Advanced

Her ne kadar WordPress’in kendi yazı editörü çok gelişmiş olsa da, bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor. Eğer kod bilginiz varsa tabii ki çok sıkıntı çekmiyorsunuz ama kodlardan çok anlamıyorsanız ve sürekli görsel editörü kullanıyorsanız TinyMCE Advanced gibi bir eklenti tam da size göre. Bu eklenti sayesinde yazı editörünüz biraz daha gelişmiş bir hal alıyor. Örneğin; WordPress’in içerisinde bulunan yazı editöründe yazınızın boyutunu değiştirmek için bir panel bulunmuyor. Ama bu eklentiyle bu panele sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca yazı editöründe istediğiniz panelin yerini istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Eklentinin ayarlarını ise yönetim panelinde “Ayarlar” sekmesinin üstüne gelince “TinyMCE Advanced” yazısını göreceksiniz. Buna tıklayıp yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde ayarların bir kısmını görebilirsiniz.

Kendim de sürekli bu editörü kullandığım için genelde kullandığım butonları üst tarafa taşıdım. Kullanmadıklarım da aşağıda duruyor. Böylelikle karışıklığı önlemiş oluyorum. Örneğin; WordPress’in kendi editöründe yazıyı iki yana yaslamak için üst menüdeki “Biçim” sekmesini kullanmanız gerekiyor. Ama TinyMCE ile bunu direkt olarak panele taşıyabilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/tinymce-advanced/


4. Contact Form 7

Her sitede mutlaka olması gereken şeylerden biri de ziyaretçilerin sizinle iletişim sağlayabilmesi için kullanılan iletişim formudur. Genellikle kod bilgisi olmadığı için ziyaretçilerin sizinle iletişim kurabileceği bir sayfa tasarlayamazsınız. Yapabileceğiniz en iyi şey, sayfada e-posta adresinizi veya telefon numaranızı paylaşmaktır. Ama bu eklenti sayesinde bunlara gerek duymadan. Çok az bir düzenlemeyle iletişim formunu sayfanıza ekleyebileceksiniz.

Bu eklentinin en güzel yanı kullanımı çok basit olması ve her siteyle uyumlu bir şekilde çalışıyor olması. Bir çok sitede bu eklentiyi kullandım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Bunun yanında eklentinin Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Eklentiyi indirip kurduktan sonra yönetim panelinde “İletişim” sekmesi çıkıyor. Bu sekmenin üstüne gelerek “Yeni Ekle” butonuna tıklayın. Karşınıza hazır bir şekilde aşağıdaki kod çıkacak:

Kodları görünce zaten neleri düzenlemeniz gerektiğini göreceksiniz. Eğer ekstra bir alan eklemek isterseniz yukarıdaki panelden eklemek istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Silmek istediğiniz bir alan olursa “<label>” etiketleri arasındaki her şeyi silmeniz yeterli olacaktır.

Bunun dışında eğer yeterli kod bilginiz varsa, bu alanı daha farklı şekillerde düzenleyerek, daha hoş görünümlü formlar hazırlayabilirsiniz. Son olarak eklentinin dokümantasyonuna da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://contactform7.com/docs/

Not: Daha sonra eklentinin kullanımıyla alakalı ayrıntılı bir yazı paylaşacağım.

Eklentiyi indirmek için:

https://tr.wordpress.org/plugins/contact-form-7/


5. Jetpack

Düşünün ki benim bu yazdığım yazı gibi bir şeyi daha önce başkası düşünmüş. Yani her WordPress alt yapısına sahip sitede olması gereken eklentileri araştırmış birileri olmuş. Bunu yaptıktan sonra da her defasında bu eklentileri yüklemek yerine hepsini bir pakette toplayıp insanları sunmayı düşünmüş. İşte Jetpack eklentisi de tam da böyle bir eklenti. Öyle ki içerisinde bir çok eklentinin yaptığı şeyleri bulunduruyor. Örneğin; site istatistiklerini görebileceğiniz bir çok eklenti var. Ama bu özellik Jetpack eklentisinde var. Sitede yazdığın yazıların kolayca paylaşılabilmesini istiyorsunuz. Bunun için eklentiler mevcut. Bu özellik de Jetpack eklentisinde var. Paylaştığınız yazıların aynı anda, siz uğraşmadan sosyal medya hesaplarında da paylaşılmasını isterseniz eklentiler indirebilirsiniz. Ama bu da Jetpack de var. Jetpack’in ücretli sürümü de bulunuyor ama merak etmeyin, ücretsiz sürümü size yeterli olacaktır. Ben çok uzatmadan ücretsiz sürümünde neler olduğunu tek tek yazayım:

 • Site istatistiklerine bakma.
 • Ziyaretçilerin yazılarını paylaşmasını sağlama.
 • Paylaştığın yazıların aynı zamanda otomatik olarak sosyal medyada da paylaşılması.
 • Paylaştığınız yazılara benzer yazıların, yazının sonunda gösterilmesi.
 • WordPress.com, Twitter, Facebook veya Google+ hesapları ile yorum yapabilme özelliği.
 • Paylaşılan yazılarda beğeni özelliği.
 • Paylaşılan yazılara abone olma özelliği.
 • Gravatar ile entegre çalışarak profil fotoğrafının üstüne gelinince bilgi kartının görünmesi.
 • Site haritası (sitemap) oluşturma özelliği.
 • Google Search Console, Bing Webmaster Center gibi büyük arama motorları için site doğrulaması.
 • Giriş denemeleri için koruma özelliği.
 • Siteniz kullanım dışı olduğunda, erişilemez olduğunda size otomatik olarak e-posta gönderilmesi. (Bana göre en güzel özellik)
 • Mozaik galeri özelliği.
 • Photon adı verilen özellik sayesinde fotoğrafların daha hızlı yüklenmesi.
 • Fotoğraflar için karosel (Carousel) özelliği.
 • Ekstra kenar çubuğu bileşenleri.
 • Bileşenlerin görüleceği yerleri belirleme.
 • Sınırsız kaydırma özelliği.
 • Mobil tema özelliği.
 • Linklerin otomatik olarak kısaltılması.
 • Popüler siteler için gömülü kısa kodlar.
 • Az önce önerdiğim gibi iletişim formu özelliği. (Ancak ben yine de Contact Form 7’yi kullanıyorum.)
 • Matematiksel işlemlerin yapılabildiği kodlama düzeni olan LaTeX özelliği.
 • Portfölyo ve görüşler özelliği.

Hiç üşenmeden tüm özelliklerini yazdım. Aşağıda da ayarların yapıldığı panel için örnek bir görüntü görebilirsiniz. Kullanımı gayet basit. Bazı özelliklerin içerisinde de kendine özel ayarları bulunuyor. Bunları zaten eklentiyi kullandıkça göreceksiniz.

Eklentiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/jetpack/


Aslında daha bir çok eklentiden bahsedebilirim ama benim her siteye mutlaka yüklediğim 5 eklenti, yukarıda verdiklerimdir. Emin olun bu eklentiler ile kullandığınız WordPress sitesi çok daha kullanışlı olacaktır.

Kategoriler:   İnceleme, Liste, Wordpress

Yorumlar

Bir Cevap Yazın