WordPress’te Maksimum Dosya Yükleme Boyutunu Arttırma

WordPress’te Maksimum Dosya Yükleme Boyutunu Arttırma

WordPress alt yapısını kullanırken, her alt yapıda olduğu gibi bunda da bazı sınırlamalar mevcut. Bu sınırlamalardan biri de dosya yüklenmesi için belirlenmiş olan maksimum yükleme boyutudur. Hostinginize göre bu boyut artabilir veya azalabilir. Bu boyut 2 MB’a kadar bile düşebiliyor. Şöyle düşünün, siz bir fotoğraf sitesi açtınız ve doğal olarak eklediğiniz fotoğrafların hepsi kaliteli olmalı. Ancak kaliteli fotoğrafların boyutu da hiçbir zaman 2 MB kadar küçük boyutlarda olmaz.

Bunun dışında düşünün ki sitenize bir tema yüklediniz. Yüklediğiniz temanın da demo içeriğini sitenize atmak istiyorsunuz. Ancak WordPress’in hem dosya yükleme limitinden dolayı, hem de zaman aşımından dolayı demo içeriğin yüklenmesi yarıda kesilecektir. İşte bu ve bunun gibi durumlarda WordPress’te dosya yükleme boyutunu arttırmak için ufak bir kod eklememiz gerekiyor.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi dosya yükleme boyutu 64 MB olarak belirlenmiş. Gayet yeterli görünüyor. İsterseniz hemen nasıl yapılacağına geçelim. Bunun için bir kaç tane yöntem bulunuyor. Benim sürekli kullandığım ve bana göre en kolay olan yöntem ile başlayacağım.

.htaccess dosyasına kod ekleyerek.

Genel olarak her WordPress kurulumunda bu dosya bulunur. Eğer WordPress dosyalarınıza cPanel’in “Dosya Yöneticisi” ile erişiyorsanız, buraya girdikten sonra sağ üst taraftaki “Ayarlar” butonuna tıklayın ve “Gizli Dosyaları Göster” seçeneğini aktifleştirin. Bunu yaptıktan sonra “.htaccess” dosyanızı göreceksiniz. Bunun dışında FileZilla veya Web Disk (bilmeyenler bu konuya bakabilir) kullanıyorsanız böyle bir işlem yapmanıza zaten gerek yok.

Bu dosya WordPress’i kurduğunuz dizinde kök klasörde bulunuyor. Yani “wp-admin”, “wp-includes” gibi klasörlerin bulunduğu dizinle aynı dizinde oluyor. Aşağıdaki resimdeki gibi yani:

Bu dosyayı yani “.htaccess” dosyasını herhangi bir yazı editörüyle açın. Ben her zaman Notepad++ kullanıyorum. Normal Notepad ile de açabilirsiniz. Dosyayı açtıktan sonra en alt satıra aşağıdaki kodları yapıştırın:

İlk satır yüklenebilecek maksimum dosya boyutunu belirliyor. Eğer 64M yazarsanız bu 64 MB olur. Eğer 256M yazarsanız o zaman da 256 MB’lık bir limit koymuş olursunuz. Bana göre 64 MB’lık bir limit yeter de artar bile.

İkinci satır maksimum yazı boyutunu gösteriyor. Bunu da 64 MB yapabilirsiniz.

Üçüncü satır maksimum çalıştırma süresini belirtiyor. Bu da saniye türünden bir değer oluyor. Yani 3000 yazarsanız 3000 saniyelik bir sınır koymuş oluyorsunuz. Bunu yazmamızın sebebi ise yüklediğiniz resmin boyutu çok büyük ve uzunca bir süre siteye yüklenmezse, yükleme işlemi zaman aşımına uğruyor. Bu gibi hatalarla karşılaşmamak için bu değeri yüksek girmekte fayda var. Ben hep 3000 girerim. Bu zamana kadar da hiçbir sorun yaşamadım. Aynı şeyi son satır içinde yapabilirsiniz.

Bu kodu ekledikten sonra dosyayı kaydedin ve sitenize tekrar atın. Eğer Web Disk kullanıyorsanız kaydettikten sonra tekrar atmanıza gerek bile yok. Tüm işlem bu kadar. Yönetici paneline girip “Ortam” sekmesinden dosya yükleme limitinizi kontrol edebilirsiniz.

Not: Eğer “.htaccess” diye bir dosya yoksa, ki muhtemelen vardır, kendiniz yazı editöründe bir dosya oluşturup bunu “.htaccess” diye kaydedip siteye atabilirsiniz.

Temanın “functions” dosyasına kod ekleyerek.

Yine her temada bulunan bir şey ise “functions” dosyasının bulunması. Açıkçası ben bu yöntemi pek kullanmıyorum ama bu yöntem de işe yarıyor tabii ki. Temanın yüklü olduğu dizine gidin. Bu dizinde “functions.php” adında bir dosya göreceksiniz. Bunu herhangi bir yazı editörüyle açın ve aşağıdaki kodları herhangi bir boşluğa ekleyin. Yalnız eklediğiniz yere dikkat edin, başlatılmış bir kodun ortası olmasın. Aksi halde sitenizde hatalarla karşılaşırsınız. Bu nedenle de diğer yöntem daha da güvenli bana göre.

Fark ettiyseniz kodlar neredeyse aynı. Sadece başlangıçları ve syntaxları farklı. Sonuçta iki kod da aynı işlemi yapıyor.

Aslında bir yöntem daha var ama onu göstermek istemiyorum. Çünkü, bir çok kişi bu yöntemde 64 MB’ın işe yaramadığını söylüyor. Bu nedenle yukarıda verdiğim iki yöntem yeterli olacaktır.

Kategoriler:   Nasıl yapılır?, Wordpress

Yorumlar

Bir Cevap Yazın