Web Disk: Site Dosyalarınızı Bilgisayarınızdan Yönetin

Web Disk: Site Dosyalarınızı Bilgisayarınızdan Yönetin

Sitenizdeki dosyaları yönetmek için kimi zaman FileZilla gibi programlar kullanırken, kimi zaman da cPanel’e girip “Dosya Yöneticisi” sayfasını kullanırız. Hangi yöntem bize daha rahat geliyorsa, o yöntemi daha çok kullanırız. Uzun süre sitelerle uğraşan kişiler, bu yöntemlerle çok aşina olurlar ve ne zaman, hangisini kullanacaklarını iyi bilirler. Çünkü, bazen cPanel’den siteye dosya yüklemek, FileZilla’ya göre daha hızlı ve kolay olurken, bazen de FileZilla’dan dosya yüklemek daha kolay olur.

Bunlar dışında bir yöntem daha var ki, bir çok yönden bana çok kullanışlı geliyor. Sitenin dosyaları sanki bilgisayarınızdaymış gibi site dosyalarına erişme şansınız var. Normalde cPanel’de dosyalarınız aşağıdaki gibi olur:

FileZilla gibi bir program kullanırsanız da paneliniz aşağıdaki gibi oluyor:

Her yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Örneğin; ilk yöntemde yani cPanel ile erişimde toplu dosya gönderimi çok kullanışsız iken, diğerinde yani FileZilla’da toplu dosya gönderimi çok daha kolay. Bunun dışında bana göre “.zip” gibi dosyaları cPanel aracılığı ile atmak daha kullanışlı, çünkü hem yükleme konusunda hem de dosyaları çıkartma konusunda daha hızlı. Sonuç olarak iki yöntemi de yerine göre kullanıyorsunuz.

Ancak bunlardan birisi için cPanel’e giriş yapmanız gerekiyor, diğeri için de ayrı bir program kullanmanız gerekiyor. Bazı durumlarda bunlarla uğraşmadan, sitenizi bilgisayarınızdaki bir klasörmüş gibi kullanmak isteyebilirsiniz. Bana kalırsa en rahat yöntemlerden birisi. Özellikle sürekli kodlarla uğraşıyorsanız ve sitenizdeki bir dosyada düzenleme yapmanız gerekiyorsa, en kullanışlı yöntem diyebilirim. Çünkü, cPanel’den dosyalarınıza erişmeye çalıştığınızda doğru düzgün bir editör bile kullanamıyorsunuz. Bunun dışında FileZilla gibi bir programdan kullanmak istediğinizde de dosyayı önce indiriyorsunuz, sonra da editör ile açıyorsunuz. Bunlar çok vaktimizi almasa da bir zaman sonra canımızı sıkıyor.

Bu yöntem sayesinde rahatlıkla dosyalarınızda düzenleme yapabileceksiniz. Bu kadar uzun anlatımdan sonra isterseniz Web Disk kullanımına geçelim.

Web Disk nedir?

Web Disk, sitenizdeki dosyalarınızı sanki bilgisayarınızdaki bir klasörmüş gibi yönetmenizi sağlayan bir yöntemdir. Herhangi bir programa ihtiyaç duymadan sadece küçük bir dosya aracılığıyla bu işlemi yapabiliyorsunuz.

Web Disk’i nereden indirebilirim?

Web Disk’i cPanel’inizden indirebilirsiniz. cPanel’e girdiğinizde “Web Disk” şeklinde bir bölüm göreceksiniz. Bu kısımdan indirebilirsiniz.

Bundan sonra “Web Diske Eriş” yazısına tıklayın.

Buradan işletim sisteminizi seçmeniz gerekiyor. Eğer Windows 8’den daha güncel bir sürüm kullanıyorsanız (Windows 10 gibi), Windows 8’i seçebilirsiniz. İşletim sistemini seçtikten sonra hemen aşağıda “Hızlı Başlangıç Komut Dosyasını İndir” şeklinde bir buton göreceksiniz. Ona tıklayıp dosyayı indirin.

Son olarak inen dosyaya çift tıklayın ve çalıştırın.

Web Diskine bağlanılacağına dair bir mesaj alacaksınız. “Tamam” yazısına tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra FTP hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Bunları da doğru bir şekilde girerseniz bağlanmış olacaksınız. Nadiren de olsa hesap bilgilerinizi doğru girdiğiniz halde bağlantı sorunları yaşanabiliyor. 2-3 kere denediğinizde bağlanmış olacaksınız.

Bağlandığınızda sitenizin dosyaları aşağıdaki gibi görünecek.

İndirdiğiniz dosyayı herhangi bir yere atıp, istediğiniz zaman sitenize bağlanabilirsiniz.

Kategoriler:   Bilgisayar, Genel, Nasıl yapılır?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın