TinyJPG & TinyPNG: Online Resimleri Küçültme

TinyJPG & TinyPNG: Online Resimleri Küçültme

Eğer siz de bir web sitesi sahibiyseniz, en önemli şeylerden birisinin de web sitesinin olabildiğince hızlı çalışmasını sağlamak olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle de sitelerin hızlandırılması için yapılabilecek her şey yapılıyor. Sitelerin açılmasını yavaşlatan her şey göz önünde bulundurularak olabildiğince hızlandırılıyor. Sitelerin hızlandırılması için CSS, HTML ve JavaScript dosyalarını küçültme işlemi yapılıyor. Bunun dışında “cache” yani önbellekleme işlemi yapılıyor. Bir diğer önemli yöntem ise sitedeki resimlerin küçültülmesi.

Mantık nedir?

Bir çok sitede de kullanılan resimlerin türleri ya JPG ya da PNG oluyor. Eğer arkaplanı transparan yani renksizse, o zaman resmin PNG olması gerekiyor. Eğer öyle değilse, JPG türü tercih ediliyor. Aynı zamanda hem PNG hem de JPG türündeki resimleri belirli bir kaliteleri var. Bunu yüzde ile ifade edebilirsiniz. Eğer küçültme işlemini yapmazsanız bu genelde %100 kalitede resimler olur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. İnsan gözü genelde %90’lık kaliteye sahip bir resimle %100’lük kaliteye sahip bir resmi ayırt edemez. Yani, dışarıdan baktığınızda iki resim arasındaki kalite farkını göremeyiz. Doğal olarak her resmin %100’lük bir kaliteye sahip olması bizim için çok da gerekli bir şey değil.

Tabii ki tek mantık bu da değil. Yani bir resmin en optimal düzeyde, kaliteden ödün vermeden, boyutunun küçültülmesi için bir çok işlem gereklidir. Resimdeki renkler, dokular, desenler analiz edilerek, optimizasyon yapılır ve elde edilen resmin boyutu olabildiğince küçülmüş olur. Burada yanlış anlaşılma olmaması için söylüyorum, boyut küçültmesi derken, resmin genişlik ve yüksekliğinin küçültülmesinden bahsetmiyoruz. Burada resmin KB (kilobayt) değerinin küçültülmesinden bahsediyoruz.

Bu kadar analizi yapmasını bilmiyorum?

Sonuç olarak bu kadar analizi kendi başımıza yapmamız çok uzun vakitler alabilir ve eğer ortada yüzlerce resim varsa uğraşmaya değmeyebilir. Bu da bizi bu yazının asıl yazılma amacına götürüyor.

Bu işlem için yardımcı bir çok site bulunuyor ama benim en çok beğendiğim ve tercih ettiğim iki site var. Bunlardan biri JPG uzantılı resimler için, diğeri de PNG uzantılı resimler için. Yani:

TinyJPG & TinyPNG

Ne kadar faydası oluyor?

Resimleri küçültme oranı tabii ki de resimden resime değişiyor. Ama büyük ölçü de faydasını gösteriyor diyebilirim. Öyle ki, PNG uzantılı resimlerde %99’a kadar küçültme yaptığını gördüm. Bunun dışında JPG uzantılı dosyalarda ise %80’e kadar küçültme yaptığı zamanlar oldu.

Nasıl yapılıyor?

Hiçbir şekilde kod bilmenize veya program kullanmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken küçültmek istediğini resmi siteye yüklemek ve sitenin sizin için gerekli işlemleri yapmasını beklemek. Site küçültme işlemini yaptıktan kısa bir süre sonra size resmi indirebileceğiniz bir bağlantı verecek. “Download” yazısına tıkladığınız zaman resim indirilecek. Küçültülmüş olan resmi artık sitenize yükleyebilirsiniz.

Her resim için tek tek bunu yapacak mıyım?

Öncelikle sitede toplu resim yükleme şansınız zaten var. Bunun dışında WordPress eklentisi olarak da sunuluyor ve bu eklenti sayesinde sitenizde otomatik resim küçültmesi yapılıyor. Hem PNG için hem de JPG için bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Ancak eklenti her ay ilk 500 resim için ücretsiz olarak sunuluyor. 500 resimden sonra resim başına 0.009$ gibi bir ücret alıyor. Yani ayda 2000 resim küçülttüğünüzü düşünürseniz 13.50$ gibi bir ücret ödüyorsunuz. Çok fazla bir miktar değil ama yine de karar size kalmış tabii ki. WordPress çok gelişmiş bir alt yapı ve bu işlemi yapan başka eklentiler de mevcut tabii ki. Başka bir yazımda bu eklentilerden de bahsedeceğim. Şimdilik TinyJPG ve TinyPNG üzerinde yoğunlaşmak istiyorum.

Eklentiyi nasıl kurabilirim?

Kurulumu çok da zor değil aslında. Öncelikle aşağıda verdiğim bağlantıya tıklayarak eklentinin sayfasına gidiyoruz.

Tiny Compress Images

Eklentiyi indirdikten sonra normal bir şekilde WordPress sitemize kuruyoruz. Bu sırada eklentinin çalışması için bir API anahtarına (API Key) ihtiyacınız olacak. Bunun için de aşağıdaki bağlantıya tıklayarak e-posta adresi ve adınızı verdikten sonra size gelen e-postadaki bağlantıdan API anahtarınızı alacaksınız. Bunun yapılmasının sebebi eklentinin sitenizde otomatik olarak çalışmasıdır.

Compress JPEG & PNG images

Yani adım adım gösterirsek:

  1. https://wordpress.org/plugins/tiny-compress-images/ adresine girerek eklentiyi indiriyoruz ve WordPress sitemize kuruyoruz.
  2. https://tinypng.com/developers adresine girerek eklentimiz için API anahtarı başvurusu yapıyoruz.
  3. E-postalarımızı kontrol ediyoruz ve gelen e-posta adresindeki “Visit your dashboard” butonuna tıklıyoruz.
  4. Karşımıza çıkan ekranda bir API anahtarı yazacak. Bu anahtarı eklentimiz için kullanacağız.
  5. Eklentiyi kurduğumuzda sitenin üst tarafında bir uyarı mesajı olacak. Mesajda: “Compress JPEG & PNG images: Please register or provide an API key to start compressing images” yazacak. Buradaki bağlantıya tıklıyoruz ve API anahtarımızı giriyoruz. Eğer böyle bir uyarı görmediyseniz “Ayarlar” sekmesindeki “Ortam” bölümüne gidin. Buraya API anahtarınızı girebilirsiniz.
  6. Artık eklentiyi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

 

Kategoriler:   Nasıl yapılır?, Wordpress

Yorumlar

Bir Cevap Yazın