MySQL ile WordPress Veritabanından Yönetici Hesabı Eklemek

Kimi zaman WordPress alt yapısına sahip sitenizle uğraştığınızda yanlış bir şeyler yapar ve yönetici hesabınızla yönetim paneline giremeyebilirsiniz. Bunun dışında yönetici şifresini unutabilir veya yönetim paneli dışında veritabanı aracılığıyla yönetici hesabı eklemek isteyebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi WordPress site ile alakalı tüm bilgileri bir veritabanında saklıyor. Bunu kullanıcı hesapları ve rolleri de dahil. Yani, biri sitenize üye olduğunda WordPress veritabanında yeni bir satır açılıyor ve bu satırda üyenin bilgileri yer alıyor. Aynı şekilde başka bir tablonun içerisinde de bir satır açılıyor ve bu kişinin rolleri belirleniyor. Eğer yeni üyeler ile alakalı tüm bilgiler veritabanında saklanıyorsa, o zaman veritabanından yönetici yani “admin” hesabı açılabilir ve rolleri düzenlenebilir. Yazının devamında yönetici hesabı açmak için yapmanız gereken adımları tek tek anlatacağım.

Öncelikle yönetici hesabı eklemek için herhangi bir programa falan ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken sitenizin phpMyAdmin paneline girip bazı düzenlemeler yapmak.

Bunun için öncelikle cPanel’e giriyoruz. cPanel adresiniz genelde site adınızın önüne gelen bir alt alan adı şeklinde olur. Yani;

cpanel.siteadi.com

şeklinde olur. Örneğin bu sitenin cPanel adresi cpanel.rawsly.com şeklinde. Buraya girdikten sonra phpMyAdmin yazısına tıklıyoruz.

Daha sonra sitemizin veritabanını buluyoruz. Eğer phpMyAdmin’de birden fazla veritabanı varsa doğru veritabanını seçtiğinizden emin olun. Sitenizin hangi veritabanını kullandığını bilmiyorsanız öğrenmenin bir çok yolu var ama bence en kolayı veritabanlarına tek tek girip “wp_options” tablosunu kontrol etmektir. 

Artık veritabanımızı da bulduktan sonra kullanıcı hesaplarının kayıt edildiği tabloya gideceğiz. Yani:

wp_users

Bundan sonra yukarıdaki “Ekle” veya İngilizce kullanıyorsanız “Insert” yazısına tıklıyoruz.

Şimdi bir kaç yeri doldurmamız gerekecek. Ekleyeceğimiz kullanıcının adı, şifresi, e-posta adresi gibi bilgileri yani.

ID Kullanıcıya atayacağınız özel ID kodu. Herhangi bir sayı olabilir. Ama diğer kullanıcılarla karışmaması adına büyük bir sayı belirleyebilirsiniz. Ben örnekte 1000 yaptım.
user_login Kullanıcı adını buraya yazın. Örneğin; “Administrator” veya “admin” veya “yonetici” veya “rawsly” gibi.
user_pass Kullanıcının şifresi. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, şifre alanının hemen sol tarafında “MD5” seçeneğini seçmeyi unutmayın.
user_nicename Buraya da kullanıcı adını yazabilirsiniz.
user_email Kullanıcının e-posta adresini yazın.
user_url Varsa kullanıcının site adresi.
user_registered Bu kısımda kullanıcının kayıt olduğu tarihin hangi tarih görünmesini istiyorsanız onu koyun.
user_status Buraya “0” (sıfır) yazın.
display_name Kullanıcının sitede görünecek adını yazın.

Hepsi bittikten sonra “Git” veya “Go” butonuna tıklayın.

Bunları yaptıktan sonra “wp_usermeta” tablosuna gitmemiz lazım. Yine sol taraftaki panelden “wp_usermeta” tablosuna tıklıyoruz ve tıpkı önceki gibi “Ekle” veya “Insert” yazısına tıklıyoruz. Boşlukları aşağıdaki gibi dolduruyoruz.

unmeta_id Burayı boş bırakın. Otomatik olarak doldurulacak.
user_id Buraya daha önce belirlediğimiz ID’yi yazıyoruz. Ben bunu 1000 yapmıştım.
meta_key Buraya “wp_capabilities” yazın.
meta_value Buraya şunu yazın: a:1:{s:13:”administrator”;s:1:”1″;}
Biraz aşağıya doğru kaydırıp aşağıdaki gibi doldurun.
unmeta_id Yine burayı boş bırakın.
user_id Daha önce belirlediğimiz ID’yi yazıyoruz. Ben bunu 1000 yapmıştım.
meta_key Buraya “wp_user_level” yazın.
meta_value Buraya 10 yazın.

Artık yeni bir yönetici hesabı oluşturmuş oldunuz. Normal bir şekilde girmiş olduğunuz bilgilerle yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. İsterseniz panele girdikten sonra bilgileri tekrar değiştirebilirsiniz.

Yeni bir yönetici hesabı eklemek istediğinizde aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Eğer biraz kod bilginiz varsa bu işlemi daha hızlı yapabilmek adına aşağıdaki kodu SQL sorgusuna yapıştırabilirsiniz.

Not: Koddaki bilgileri kendinize göre düzenlemeyi unutmayın.

 

Kaynak


About the Editorial StaffEditorial Staff at WPBeginner is a team of WordPress experts led by Syed Balkhi. Page maintained by Syed Balkhi. (2015, March 09). How to Add an Admin User to the WordPress Database via MySQL. Retrieved March 01, 2017, from http://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-an-admin-user-to-the-wordpress-database-via-mysql/

Kategoriler:   Genel, Nasıl yapılır?, Wordpress

Yorumlar

Bir Cevap Yazın