Java

Java’nın Kurulumu

21 Nisan 2018

Merhabalar. Java’ya kısa bir giriş yaptıktan sonra artık sistemimize Java’yı kurup, büyük bir serüvene başlangıç yapabiliriz. Bilgisayarımda Mac işletim sistemi olmadığı için kurulum ile alakalı anlatacağım her şeyi Windows işletim sistemi üzerinden anlatacağım. Bu sizi korkutmasın, çünkü Mac ile de yapacağınız şeyler neredeyse aynı olacaktır.

JDK’yı indirin.

Öncelikle Java’da program yazabilmek için önceki yazımda belirttiğim gibi JDK yani Java Development Kit’e ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için yapmanız gereken şey, aslında her zaman yaptığımız şey. Google’a “jdk” yazmak. Karşımıza çıkan ilk siteye (Oracle.com) giriyoruz.

Daha sonra “Download” butonuna tıklıyor ve karşımıza çıkan ekranda lisans şartlarını kabul edip, Windows sürümünü seçiyoruz. Eğer Windows işletim sistemini kullanmıyorsanız, kullandığınız işletim sistemini seçmeniz gerekiyor haliyle.

İnternet hızınıza göre JDK’nın inmesi vakit alabilir. İndikten sonra dosyayı çalıştırıp, normal bir programı nasıl yüklüyorsanız JDK’yı da öyle yüklemeniz gerekiyor. Artık bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

IDE Seçimi

JDK’yı indirdikten sonra artık bir Notepad yardımıyla Java programınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Ama tabii ki biz bunu yapmayacağız. Notepad ile Java programı yazmak kaşık ile mezar kazmaya denktir bence. Onun yerine IDE dediğimiz yani programlamacıların daha rahat program yazmak için kullandıkları bir arayüz programı indireceğiz.

Şahsen okulda iki yıl boyunca Eclipse kullandım. Ama bunun dışında Intellij IDEA’nın Community Edition sürümünü de kullanabilirsiniz. Eğer iyi bir bilgisayarınız varsa Intellij IDEA’yı tavsiye ederim. Orta ve düşük seviyede bir bilgisayar için de Eclipse işinizi görecektir.

Önce Eclipse ile başlayalım, daha sonra da Intellij IDEA’ya bakalım.

Eclipse Kurulumu

Aslında kurulumu kendi sitesinde çok açık bir şekilde anlatmış. Önce aşağıdaki bağlantıya girin.

https://www.eclipse.org/downloads/eclipse-packages/?show_instructions=TRUE#page-download

Sonra işletim sisteminizin 32 bit veya 64 bit olmasına göre programı indirin. Gerisini zaten sitede resimli ve açık bir şekilde anlatmış.

Intellij IDEA Kurulumu

Bu programın ücretli ve ücretsiz sürümü bulunuyor. “Community Edition” olarak adlandırdıkları sürüm ücretsiz olanı. Bunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki bağlantıya girin.

https://www.jetbrains.com/idea/

Karşınıza çıkan sayfada işletim sisteminizi seçip, sağ tarafta bulunan “Community” başlığının altındaki “Download” butonuna tıklayın. İndirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Bundan sonra da programı normal bir şekilde kurmanız gerekiyor.

Hangisini seçmeliyim?

İkisi de işinizi görecektir. Ben sürekli Eclipse kullandım. Son zamanlarda Intellij IDEA kullanmaya başladım. Eğer bilgisayarınız çok kötü değilse IDEA’yı kullanmanızı öneririm. Ayarlarınızı kendinize göre yaparsanız çok kullanışlı bir IDE. İsterseniz ikisini birden yükleyebilirsiniz. Ama en azından birini kurun ki, Java programı yazmaya başlayalım yavaş yavaş.


Sonuç olarak en az iki araca ihtiyaç duyuyoruz. Bunlar:

  • Java Development Kit (JDK)
  • Eclipse veya Intellij IDEA

Bunları yükledikten sonra artık Java program yazmaya başlayabiliriz. Aslında daha bahsedilecek bir kaç konu daha var ama ben kafanızı da çok karıştırmak istemediğim için, Java ile ilgili biraz kod yazdıktan sonra daha can sıkıcı konulara da değineceğim.

  • Yorum Yap
    Java'ya Giriş – rawsly
    21 Nisan 2018 @ 04:06

    […] bu giriş yazısını burada kesebiliriz. Bundan sonra sistemimize Java’yı nasıl yükleyeceğimiz ile alakalı bir yazı paylaşımı […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: