Java

Java İçin IDE’ler

20 Ağustos 2018

Merhabalar,

Daha önce Java ile alakalı birkaç giriş yazısı yazmıştım. Java ile sentaks (syntax), ilkel veri türleri (primitive data types) gibi yazılar ile bir giriş yapmıştık. Bundan sonra artık kendimize bir IDE seçmemiz gerekiyor. Aslında kendimiz için seçtiğimiz IDE şu an için geçici veya kalıcı olacak. Yani ileride farklı bir IDE kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda sadece IDE’leri tanıtacağım ve arasından bir IDE seçerek Java’ya giriş yapabilirsiniz. Daha sonraları kendinize en uygun IDE’yi seçerek kodlamaya devam edebilirsiniz. Elimizde 4 tane alternatif olacak ve benim tavsiye ettiğim IDE olan “STS (Spring Tool Suite)” ile kodlamaya devam edeceğim.

IDE (Integrated Development Environment) nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere, IDE, belli bir programlama dilinde daha rahat kodlama yapmamızı sağlayan bir geliştirme ortamıdır. IDE kullanarak o dilde debug, syntax highlighting, code completion gibi bir çok özelliğe de sahip oluyoruz. Burada tabii akla direkt olarak “Debug, syntax highlighting, code completion ne demek?” gibi bir soru aklımıza geliyor.

Debug: Genelde kodumuzu yazdıktan sonra ilk bakışta hiç hata görmesek de, çalıştırdığımızda kodun aslında istediğimiz gibi çalışmadığını görürüz. Bunun sebebi bazen mantık hatası, bazen yazım hatası olabilir. Başka sebepleri de olabilir tabii. İşte debug dediğimiz özellik, bize hatayı bulmamızda çok büyük yardımı dokunan bir özelliktir. Debug sayesinde kodumuzdaki “bug” (hata denebilir) gibi sorunları çözmemizde yardımcı olur.

Syntax highlighting: Bunu aslında ilkokuldan biri defterimize not alırken yapıyoruz. Mesela, yeni bir konuya giriş yaparken başlığı farklı bir renkte yazardık. Bunun dışında notlarımızda önemli olarak gördüğümüz yerleri renkli yazmaya çalışır veya altını çizerdik. Hatta fosforlu kalemler de kullanırdık ki üniversitede de kullanan arkadaşlarım var. İşte kodlama yaparken de böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz. Bu sayede yazdığımız kodu daha rahat okuyor, dikkat edilmesi gereken noktaları daha çabuk fark ediyoruz. Örnek verecek olursak aynı olan iki kodu IDE ile ve basit bir yazı editörü olan Nodepad ile yazalım ve aradaki farkı görelim:

STS ile yazılmış bir kod

Notepad ile yazılmış bir kod

Sanırım hangisinin daha okunaklı olduğunu söylemeye gerek yok.

Code completion: Kod yazarken, bazı sözcükleri veya kod bloklarını IDE otomatik olarak algılayarak size öneride bulunabiliyor. Bu sayede siz uzun uzun o kodu yazmak yerine, otomatik olarak ekleyebiliyorsunuz. Bu da daha hızlı kod yazmanızı sağlıyor. Hızlı kod yazma programcılar için en önemli faktörlerden biri olduğu için IDE kullanımı gerçekten çok önemli oluyor.

Bundan sonra artık neden IDE kullanmalıyız gibi bir soruyu cevaplama gereği duymuyorum. Yukarıda çok önemli 3 sebepten bahsettim bile.

Java için hangi IDE’ler mevcut?

Aslında 4 tane IDE çok kullanılıyor. Ama tabii ki siz farklı IDE’lere de bakabilirsiniz. Ben bunlardan 3 tanesini kullandım ve hala kullanıyorum. Hiç kullanmadığım NetBeans, ama ben yine de linkini koyacağım. Zaten hepsi mutlaka işinizi görecektir.

  1. Eclipse
  2. IntelliJ IDEA
  3. NetBeans
  4. STS

Eclipse

Eclipse, Java için en çok kullanılan, benim de ilk kullandığım IDE’dir. Java ile alakalı ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi size sağlıyor zaten. Eclipse’in çeşitli versiyonları bulunuyor tabii ki. Örneğin, Enterprise Edition ile daha çok kurumsal firmalara yazılımlar yazabiliyorsunuz. Aynı zamanda Java’nın “Web Development” için gerekli ihtiyacını size sağlıyor. Bunun yanında “Standard Edition (SE)” sürümü de bulunuyor. Programlamaya yeni başlayanlar genelde bu sürüm ile başlarlar zaten. Başlangıçta “Standard Edition” ile başlayarak daha sonra diğer sürümünü kullanabilirsiniz. Tabii ki Eclipse tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir program. An itibariyle (20/08/2018) son sürümü “Photon” isimli sürümü. İsterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak size uygun olan işletim sistemine göre programı indirebilirsiniz:

Eclipse

Programı yüklerken, size hangi sürümü (edition) yüklemek istediğinizi soruyor zaten. Benim tavsiyem, direkt olarak Enterprise Edition (EE) sürümünü yüklemeniz. İçerisinde ekstra bir çok özelliği de taşıyor. Zaten içinde aslında SE sürümü de var.

IntelliJ IDEA

IntelliJ IDEA, bana göre aralarında en kullanışlısı. Ancak, iki dezavantajı bulunuyor. Eğer bilgisayarınız yeter kadar iyi değilse, beklediğiniz kaliteyi alamayabilirsiniz. Aynı zamanda sadece Community sürümü ücretsiz. Ayrıca ücretli sürümü olan Ultimate sürümü de bulunuyor. Eğer parası benim için sorun değil diyorsanız, ücretli sürümünü satın alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Bir çok ekstra özelliği yanında getiriyor. Ayrıca IntelliJ IDEA’nın code completion özelliği gerçekten çok iyi.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak IntelliJ IDEA’yı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

IntelliJ IDEA

NetBeans IDE

Özellikle 6.0 sürümünden sonra yükselişe geçmiş bir IDE olan NetBeans, şahsen hiç kullanmadığım bir IDE’dir. Ama tabii ki, Eclipse ve IntelliJ IDEA’nın sahip olduğu genel özelliklere NetBeans de sahiptir. Ancak daha önce kendim hiç kullanmadığım için ne gibi avantaj veya dezavantajları var, bilmiyorum. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak NetBeans’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz:

NetBeans

STS (Spring Tool Suite)

Benim an itibari ile kullandığım IDE oluyor kendisi. STS aslında Eclipse üzerine ekstra özellikler eklenerek yazılmış bir IDE’dir. Yani aslında Eclipse tabanlı, ama bazı ekstra özellikler, daha doğrusu özellikle Spring Framework’ünün ihtiyaç duyduğu bir çok özelliği içerisinde barındırıyor. Mesele, Spring’in “starter” dediği bir uygulaması bulunuyor. Bunu kendi içerisinde barındırıyor. Bu sayede kolaylıkla Spring uygulamaları yazabiliyorsunuz. Ancak bu IDE’yi kullanabilmek için bilgisayarınızda Eclipse’in kurulu olması lazım. Çünkü, STS aslında Eclipse tabanlı bir program. Aksi halde yüklerken sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Spring Tool Suite

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.