Java

İlk Java Programı “Hello, World” ve Çalışma Ortamımız

21 Nisan 2018
Hello, World

Merhabalar. Java ile alakalı giriş yaptıktan sonra ve gerekli programları kurduktan sonra, artık Java ile çok basit bir giriş programı yazmaya başlayabiliriz. Programlamada başlangıçta yazılan ilk programa “Hello, World” deniyor. Biz de başlangıç olarak bir “Hello, World” programı yazacağız. Programı çalıştırdığımız zaman konsolumuzda “Hello, World” yazısını göreceğiz.

Çalışma ortamınız kullandığınız programa göre değişebilir ama genel olarak benzerdir. Ben yazıyı, Eclipse kullanarak anlatacağım. Intellij IDEA kullananlar için de durum zaten aynı olacaktır. Öncelikle Eclipse’i çalıştırıyoruz.

Karşımıza şöyle bir ekran çıkacak:

Bizden projelerimizin kaydedilmesi için bir çalışma ortamı belirlememizi istiyor. Varsayılan olarak Eclipse bir yer belirliyor ama siz istediğiniz bir klasörü seçebilirsiniz. İsterseniz masaüstünüzde “projelerim” adında bir klasör oluşturup bunu seçebilirsiniz. Projelerimizi için bir klasör belirledikten sonra “Launch” butonuna tıklıyoruz ve programımız açılıyor.

Karşımıza bir “Welcome” ekranı çıkacak. Sol üst taraftaki “File” sekmesine tıklayıp, “New” sekmesinin üstüne gelince “Java Project” seçeneğini seçiyoruz.

Şimdi, tek yapmamız gereken projemize bir isim vermek. Ancak bunu yaparken bir kaç şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için bir zorunluluğunuz yok ama “yapsanız çok iyi olur” şeklinde bir yorumda bulunabiliriz.

Proje (paket ismi veya “package name”) ismi nasıl verilmeli?

 • Öncelikle proje isimleri tamamen küçük harflerden oluşur. Böyle olmasının sebebi, ileride göreceğiniz “class” ve metodların isimleri ile karışmaması için böyle bir düzen var.
 • Proje isimlerine sayı ile başlamayın. Sonrasında da sayı kullanmazsanız çok iyi olur. Aynı zamanda boşluk da kullanmayın.
 • Bazı durumlarda proje isimleri verilirken bilgilendirici olması için firmanın sitesinin ismi tersten gelecek şekilde verilir. Örneğin; rawsly.com sitesi için “palindrome” adında bir proje oluşturmak istiyorum. Proje ismi şu şekilde verilir: com.rawsly.palindrome
 • Bunlar dışında Java’nın içinde bulunan projelerin hepsi “java” ile başlar.
 • Son olarak bazı durumlarda proje isimlerinde “Pascal Case” diye adlandırdığımız sözcüklerin baş harfleri büyük ve sözcükler bitişik olacak şekilde de kullanım şekli olabiliyor. Örneğin; projemizin adını “hello world” yapmak istediğimizde, hiç boşluk kullanmadan “HelloWorld” şeklinde bir proje oluşturabiliriz.

Ben proje isimlerinde düzene ayak uydurup, küçük harfler kullanacağım. Bu nedenle proje ismimi “com.rawsly.helloworld” olarak yazacağım.

Son olarak “Finish” butonuna basıyoruz ve projemizi oluşturmuş oluyoruz.

Karşımıza bir çalışma alanı çıkacak. Sol tarafta “Package Explorer” göreceksiniz. Bu kısım sizin projenizi gösteriyor. Buna sağ tıklayıp “New” sekmesinin üstüne gelince “Class” seçeneğini seçiyoruz. Artık ilk programımız oluşturmaya başlayacağız. Şimdilik, aklınızdan “Class nedir?” gibi soruları çıkartın. Zamanla anlayacaksınız. Uzunca bir süre programlarımızı böyle oluşturacağız. Şimdi de oluşturacağımız bu “class”a bir isim vermemiz gerekiyor. Daha önce projemize isim verdik. Şimdi, projemizin içinde oluşturduğumuz programa isim vereceğiz. Bunun için de bir kaç düzen (convention) bulunuyor. Ama sizin kullanmanız gereken yukarıda bahsettiğim “Pascal Case” düzenidir. Yani her sözcüğün baş harfini büyük yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda boşluk ve sayı da kullanamazsınız. Bunlar zorunluluk değil ama bazı şeyleri ayırt etmek ve düzenli bir program şemasına sahip olmak için gerekli şeylerdir.

Bu nedenle programımın adını “HelloWorld” yapacağım. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi gerekli düzenlemeleri yapıyorum. Sonra “Finish” butonuna tıklıyorum.

O seçeneği işaretlememizin sebebi, programın otomatik olarak “main” metod dediğimiz metodu oluşturmasını sağlamak.

“Main” metod nedir?

“Main method”, Java’da programı çalıştırdığımızda çalıştırılan bir tür fonksiyondur. Programınızda bulunması gereken bir metoddur. Aksi halde program hiçbir işe yaramaz. Normalde bunun üzerinde konuşulacak çok şey var ama kafa karışıklığı olmaması için şimdilik bunu atlayacağım. Siz sadece böyle bir şey olduğunu bilin yeter.

Şimdi, konsola “Hello, World!” yazdıracağız. Bunun için aşağıdaki kodu kullanacağız:

Bunu yaptıktan sonra son kodumuz şöyle oluyor:

En baştaki “package” ile başlayan kısım, sizin paket isminize göre değişiklik gösterir.

Artık programımızı çalıştırabiliriz. Yukarıdaki menüden “Run” tuşuna (yeşil ok) basıyoruz. (İsterseniz boş bir yerde sağ tıklayıp, “Run As” sekmesine gelip “Java Application” seçeneğini de seçebilirsiniz.

Eğer, kodda değişiklik yaptıktan sonra kaydetmediyseniz karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. “OK” butonuna basın.

Bunu yaptıktan sonra programımız çalışacak ve konsol sekmemizde aşağıdaki gibi “Hello, World!” yazısı görünecek.

İlk programımızı yazmış olduk artık. Daha yolun çok başındayız ama bundan sonra biraz daha hızlı ilerleyeceğiz. Bir sonraki yazıda biraz “syntax” olarak adlandırdığımız, Türkçe’de “sentaks” olarak yazılan, bana göre İngilizce’deki “gramer”e karşılık gelen kurallar dizisinden bahsedeceğim. Normalde çok uzun bir konu ama sadece bir giriş yapacağız. Java’da her zaman karşımıza çıkan bu syntax konusu.

Önemli Not: Normalde “Hello, World!” programı genel olarak komut satırında anlatılır. Ancak Windows’ta bu işlem biraz zahmetli olmadığı için IDE kullanarak anlatmayı tercih ettim. Belki ileride IDE kullanmadan bir anlatım hazırlarım. Ama şu an kafanızı çok karıştırmak istemiyorum.

 • Yorum Yap
  Syntax (Sentaks) nedir? – rawsly
  21 Nisan 2018 @ 04:04

  […] Java ile “Hello, World!” programı yazdıktan sonra, sürekli uymamız gereken bazı kurallardan bahsetmek istiyorum. Bu zamana kadar […]

 • Yorum Yap
  Java'nın Kurulumu – rawsly
  21 Nisan 2018 @ 04:07

  […] yükledikten sonra artık Java program yazmaya başlayabiliriz. Aslında daha bahsedilecek bir kaç konu daha var ama ben kafanızı da çok […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: