Sitenizi Hızlandıracak En İyi 6 Resim Optimizasyon Eklentisi

Resimlerinizi optimize etmek sadece sitenizin hızlı açılmasını sağlamaz, aynı zamanda sitenizin SEO’sunu da geliştirir.

Yukarıdaki cümlede açıklamamız gereken iki şey var. Birincisi “resimlerin optimize edilmesi” ve ikincisi ise “SEO” terimlerinin ne anlama geldiği… Öncelikle şunu bilelim ki, eğer resimlerin optimizasyonu sitemizde yapıldıysa, SEO açısından her zaman bir puan öndeyiz demektir. Bu nedenle resimlerin optimizasyonu siteyi hızlandırmaktan ziyade, aynı anda SEO için de çok önemli bir yer tutuyor.

Aranızda mutlaka bilenler vardır, bilmeyenler için de şöyle açıklayayım: Google’ın sitenin hız analizi için hazırlamış olduğu bir site hız analizi aracı bulunuyor. Siz sitenin adresini yazıyorsunuz ve Google sizin için site hızını analiz edip, 100 üzerinden bir değerlendirme yapıyor. Buradan aldığınız puan ne kadar yüksekse, sitenizin açılma hızı da o kadar yüksek oluyor. Peki, Google bu puanlamayı neye göre yapıyor? İsterseniz bir örnekle göstereyim. Mesela, rawsly.com adresinin şu anki puanına bakalım.

Resimde gördüğünüz gibi 68 puan verdi -ki bu çok düşük- ve analize göre kırmızı ünlemle gösterdiği şey şu ki: “Resimleri optimize edin“.

Resimlerin optimize edilmesi ne demektir?

Bunu açıkçası bir örnekle anlatmak istiyorum. Elinizde 2 MB’lık bir resim olduğunu düşünelim. Gayet de kaliteli bir resim. Ama bu resmin boyutu aslında aynı kaliteyle 1 MB’ kadar düşürülebilir. İşte bu işleme optimizasyon deniyor. Tabii ki sadece bununla kalmıyor. Resmin başlığı, kullanılan teknolojik araca göre -bilgisayar, tablet, telefon gibi- otomatik olarak boyutlandırılması da resmin optimizasyonu anlamına geliyor. Şöyle ki, resmi 2 MB yerine 1 MB’a kadar düşürdük ve elimizdeki resim hala aynı kalitede. Daha sonra, siteyi telefondan açıyoruz ve resmin boyutu 3000 piksel. Ama telefonumuz için 500 piksellik bir resim de tam ekran görünüyor zaten. Doğal olarak telefonlarda bu resme 3000 piksellik haliyle bakmak yerine 500 piksellik haline bakmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca 3000 piksellik resim 1 MB iken, 500 piksellik resim 100 KB gibi düşük bir boyutta olabiliyor. İşte bu ve bunun gibi tüm işlemlere resimlerin optimizasyonu deniyor.

Gördüğünüz gibi resimlerin optimizasyonu çok önemli bir yer tutuyor. Doğal olarak bu da bizi resimlerin optimizasyonunu otomatik yapacak olan eklentilere yönlendiriyor. Yazının devamında resimlerin optimizasyonlarını en iyi şekilde yapan 6 tane eklentiden bahsedeceğim. Bu arada siz de kontrol etmek isterseniz site hızını analiz eden aracın bağlantısı:

PageSpeed Insights

1. Smush Image Compression and Optimization

Listeye WP Smush yani Smush Image Compression and Optimization ile başlayalım. Çok iyi çalıştığı için çok kullanılan eklentilerden birisidir. WP Smush eklentisi JPEG, GIF ve PNG uzantılı resim dosyalarınız için otomatik olarak optimizasyon işlemini yapıyor. Siz ne zaman sitenize bir resim yüklerseniz eklenti otomatik olarak o resmi optimize ediyor. Tabii resmin boyutu 32 MB’ı geçmemeli -ki genelde resimlerin boyutu 5 MB’ı geçmez-. Ayrıca eklenti panelinde ne kadar MB’ı kurtardığınızı da gösteriyor.

WP Smush’ın bir diğer avantajı ise NextGEN Gallery ve WP Retina 2x eklentileriyle uyumlu bir şekilde çalışıyor olması.

Bunlar dışında sitelerin performansını analiz eden GTMetrix.com sitesi de WP Smush’ı öneriyor.

Smush Image Compression and Optimization


2. EWWW Image Optimizer

EWWW Image Optimizer da resimlerinizi sitenize yüklediğiniz an otomatik olarak optimize eden bir eklentidir. Bunu yaparken resim kalitesinden de ödün vermez. Daha önce yüklemiş olduğunuz resimlerin de optimizasyonunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu eklentinin diğer özelliği ise yüklemiş olduğunuz resimlerin türünü en düşük boyutta resim olacak şekilde otomatik olarak değiştirmesidir. Örneğin; siz JPEG uzantılı bir resim attınız ancak bu resim PNG uzantılı haliyle daha da küçük boyutlu oluyorsa, eklenti bu resmi otomatik olarak PNG uzantısına çeviriyor.

Ayrıca eklenti NextGEN, GRAND FlAGallery, FooGallery gibi galeri eklentileriyle de uyumlu bir şekilde çalışıyor. Daha önceki yazımda bahsettiğim TinyJPG & TinyPNG ile de uyumlu bir şekilde çalışıyor.

Son olarak eklentinin Türkçe dil desteği de bulunuyor. Eklentiyi indirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

EWWW Image Optimizer


3. Imsanity

Resme veya eklentinin adına bakıp korkmayın arkadaşlar. Bu eklenti çok büyük boyuttaki resimleri otomatik olarak daha “kabul edilebilir” boyutlara düşürüyor. Aynı zamanda belirlediğiniz maksimum genişlik ve yüksekliğe göre resimlerin otomatik olarak küçültülmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında BMP uzantılı resimleri JPG uzantılı resimlere çevirebiliyor. Bu da resimlerin boyutlarında büyük bir azaltma sağlıyor.

Eklentinin dezavantajı ise Türkçe çevirisinin olmaması. Ancak isterseniz WordPress’in resmi sitesinden kendiniz eklentiyi çevirebiliyorsunuz. Çevirisi olmasa bile eklentiyi kullanabilmek için çok da yabancı dil bilgisine ihtiyacınız yok aslında.

Imsanity


4. Hammy

Hammy eklentisi diğerlerine nazaran biraz daha farklı çalışıyor. Bu eklenti de resimlerin boyutlarını kullanıcının ekranına göre otomatik olarak küçültüyor. Şöyle düşünün, masaüstü bilgisayarınızda resmin boyutunu 1200 piksel olarak görüyorsunuz. Yani neredeyse ekranınızı kaplıyor. Ama tablete veya telefona geçtiğinizde de resmin 1200 piksellik büyük görüntüsünü görmek yerine telefonunun ekranına uyumlu 400 piksel gibi bir boyutta görüyorsunuz. Doğal olarak küçük boyutlu resimler sitenin daha hızlı açılmasını sağlıyor.

Eklentinin iki dezavantajı var. Uzun süredir güncellenmiyor, doğal olarak uyumluluk sorunu yaşama ihtimaliniz var ve Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Hammy


5. ShortPixel

Sıradaki eklentimiz kısmen ücretli bir eklenti ama çok başarılı bir eklenti. Eklentinin bir çok özelliği bulunuyor. Üstelik eklenti sadece resimleri değil aynı zamanda PDF dosyalarını da küçültebiliyor. Eklentinin mantığı diğerleriyle aynı. Resimleri optimize ederek SEO puanınızı yükseltiyor ve resimlerin boyutunu küçültüyor. Eklentinin bir çok avantajı var. Örneğin; neredeyse tüm galeri eklentileriyle uyumlu bir şekilde çalışıyor. Eklentinin bir diğer avantajı ise herhangi bir boyut limiti olmaması. Yani dosyanız 50 MB bile olsa eklenti gerekli işlemi yapıyor.

Ancak eklentinin iki dezavantajı var. Bunlardan biri kısmen ücretsiz olması ve diğeri de Türkçe dil desteği bulunmuyor olması. Eklentinin fiyatlandırmasına buradan bakabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan eklentiyi indirebilirsiniz.

ShortPixel


6. LazyLoad

Bu eklentinin mantığı diğerlerinden çok farklı. Ama diğer eklentilerden biriyle birlikte bu eklentiyi kullanırsanız sitenizin hızında büyük bir katkısı olur. Eklentinin mantığı, sayfadaki veya konudaki resimlerin kullanıcının ekranına gelene kadar yüklenmesini önlüyor. Doğal olarak site çok daha hızlı açılıyor. Şöyle düşünün, siteyi ilk açtığınızda kullanıcının gördüğü resim sayısı 3 tane. Ama sitenin devamında 50 tane daha resim var. İşte eklenti bu 50 resmin yüklenmesini önlüyor. O resimler sadece kullanıcının ekranına geldiği zaman yükleniyor. Doğal olarak bu da sitenin açılmasını bir hayli hızlandırıyor.

Bu eklentiyi yukarıdaki eklentilerden biriyle kullandığınız zaman siteniz daha da hızlanacaktır. Bu nedenle iki eklentiyi birden kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Bu arada eklenti Dave Artz’ın kodlamış olduğu JQuery.sonar adında bir uygulamayı kullanıyor. Eklentiyi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

LazyLoad


Benim göstermek istediğim eklentiler bunlar arkadaşlar. Bunlar dışında çok daha farklı eklentiler de bulunuyor. Örneğin; yüklediğiniz resmin SEO’sunu resmin adına göre otomatik olarak yapan eklentiler de mevcut. Ancak bunu otomatik yaptırmaktansa kendiniz yazsanız çok daha iyi olur. Bir çok ücretli eklenti de mevcut. Size belli bir düzeyde ücretsiz olarak sunuluyor ama devamında belli bir ücret talep ediliyor. Bu ücretli eklentilerin bazıları sınırsız resim yüklemeyi ücretsiz sunarken, resimlerin boyutlarında sınır koyuyor. Bazıları da sınırlı sayıda resim yüklemeyi ücretsiz sunarken, resimlerin boyutlarına sınır koymuyor. Sonuçta, eğer çok kaliteli bir şeyler istiyorsanız, belli bir ücreti gözden çıkarmalısınız.

Son olarak size tavsiye LazyLoad eklentisinin yanında Imsanity veya EWWW Image Optimizer gibi bir eklenti kullanarak sitenizin hızına hız katmanızdır.

Kategoriler:   İnceleme, Liste, Wordpress

Yorumlar

Bir Cevap Yazın