Genel HTML

Kod Editörü Seçimi: Visual Studio Code, Atom ve Sublime Text

25 Nisan 2018

Merhabalar. HTML ile sitemizi kodlarken, diğer tüm kodlama dillerinde yaptığımız gibi hayatımızı kolaylaştıracak ve kodlama hızımızı bir hayli hızlandıracak bir kod editörü seçmemiz gerekiyor. Doğru kod editörünü seçmenin önemini ne kadar yazsam da gerçek anlamda anlatmış olmam. Kodlama yaparken şunlar çok önemlidir:

  1. Hızlı olmak.
  2. Dikkatli olmak.
  3. Düzenli olmak.

Benim aklıma gelen bu üçü şu an. Ama bu liste daha da büyüyebilir tabii. Bazı yerlerde eğer kodlamaya yeni başlıyorsanız Notepad öneriyorlar. Elinizin kod yazmaya alışması için böyle bir öneride bulunuluyor. Ama bana göre bu çok doğru değil. Sizi çok yavaşlatacaktır. Aynı zamanda hata yapma olasılığınızı da arttırır. Örneğin, uzun bir kod yazdığınızda ve kodunuz çok kompleks bir hal aldığında tagleri kapatmayı unutabilirsiniz.

O zaman listemizdeki üç editörden ilkiyle başlayalım: Visual Studio Code.

VISUAL STUDIO CODE

Her zamanki gibi resmi web sitesine giriyoruz. Buraya tıklayarak VS Code’un sitesine giriyoruz.

Programı indirip, normal bir şekilde yüklüyoruz. Programı yükleme konusunda herhangi bir zorluk çekmezsiniz zaten.

ATOM

Visual Studio Code için yaptığımız şeyin aynısını yapacağız. Resmi web sitesinden programı indirip, normal bir şekilde kurulum yapacağız.

Buraya tıklayarak resmi web sitesine gidebilirsiniz.

 

Sublime Text

Sublime Text için de buradaki adrese girerek programı indirebilirsiniz. Aynı şekilde yükleme işlemini yapmanız gerekiyor.

Bu 3 kod editöründen herhangi birini kullanarak kodlamaya başlayabilirsiniz. Hangisi sizin için daha rahat oluyorsa onu kullanmanız mantıklı olacaktır. Daha başlangıç seviyesindeyseniz, 15-30 gün arası her yazı editörünü tek tek deneyin. Eksilerini artılarını kendi çapınızda belirleyip, sizin için en uygun olanını seçin. Benim kullandığım kod editörü şu an için Visual Studio Code. Yukarıda saydığım 3 maddeyi, VS Code ile daha rahat yaptığım için bunu seçtim. Siz de kriterlerinize göre herhangi birini seçebilirsiniz.

Yazılarımın devamında muhtemelen VS Code kullanacağım. Ancak daha sonraları bu değişebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: