HTML

Etiketler, Özellikler, Elemanlar (Tags, Attributes, Elements)

1 Mayıs 2018

Merhabalar. Kod editörümüzü seçtikten sonra, HTML kodlamaya başlarken öğrenmemiz gereken çok önemli 3 terim bulunuyor: Etiketler, Özellikler, Elemanlar yani İngilizce karşılığı; Tags, Attributes, Elements. Özellikle yazdığımız kodu iyi anlayabilmemiz için bu 3 terimi de iyi anlamamız gerekiyor.

Etiketler (Tags)

HTML kodu yazarken, sürekli olarak kullandığımız ilk terim tagdir. Kodumuzda, içeriklerin hepsini, hepsinin farklı anlamları olan bu taglerin içine yazarız. Daha önceki yazılarımda örnek kod yazarken aslında bu 3 terimi de gördünüz. Örneğin, “HTML’e Giriş” yazısında yazmış olduğum kod şöyle:

Bu kodda “<” işaretinden sonra gelen ilk kelimeye tag diyoruz. Üstteki kodda; html, head, meta, title, body, h1, p tagleri kullanılmıştır. Bunun dışında çoğu tagin bir kapanış tagi de olur. Hepsinin olmak zorunda değildir ama bütünlük için genel olarak her zaman kapanış tagi koyarız. Örneğin, “<html>” için kapanış tagi “</html>” olarak yazılır. Aralarındaki tek fark, kapanış taginde html sözcüğünden hemen önce “/” işareti oluşudur. Ama meta tagi için bir kapanış tagi yoktur mesela. Kodları gördükçe ve eliniz alıştıkça hangi tagde kapanış gerekiyor hangisinde gerekmiyor, kendi başınıza anlayabileceksiniz. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz yazı editörü çoğu zaman sizin yerinize kapanışları ayarlıyor.

Özellikler (Attributes)

Yukarıdaki kodu tekrar inceleyelim. Örneğin, ilk tagimiz olan html tagine bakalım. “<html lang=”tr”>” yazdığını göreceksiniz. Buradaki “lang” sözcüğü aslında html taginin bir özelliğini gösteriyor. Buna “attribute” diyoruz. Çoğu tagin bu şekilde özellikleri vardır. Bunun dışında lang özelliğinden sonra tırnak içindekine de “attribute value” yani özellik değeri deniyor.

Elemanlar (Elements)

Bunu aslında örnekle açıklamak daha kolay olacak. Yine yukarıdaki koda baktığımızda h1 bizim için bir tagdir. Ama “<h1>Ana Başlık</h1>” bizim için bir h1 elemanıdır. Kodumuzda tagler ve onun içindeki tüm içeriğe eleman deniyor. Mesela body taginin içindeki tüm yazılar body elemanının bir parçasıdır.

    Bir Cevap Yazın

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.