Genel Java

Değişkenler (Variables)

21 Nisan 2018

Merhabalar. Syntax konusuna kısa bir giriş yaptıktan sonra artık değişkenlere de bir giriş yapabiliriz. Değişkenler veya İngilizce karşılığı “variables”, Java’da programımızı daha iyi idare etmemizi ve daha rahat bir şekilde yönetmemizi sağlıyor. Java’da her değişkenin kendine özel bir türü bulunuyor ve bu değişkenlere bellekte türüne göre yer ayrılıyor.

Değişkenler için şöyle bir kuralımız var:

Eğer bir değişkeni ilk defa kullanıyorsanız, onun türünü belirtmek zorundasınız. Aksi halde Java programınızı çalıştırmaz.

Hemen bir kaç örnek verelim ve sonrasında da değişken türlerine bakalım:

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bazı değişkenleri bazı değerlere eşitledik. Nasıl matematikte “x = 20 olsun” dediğimiz gibi, Java’da da aynı işlemi yapıyoruz. Ancak Java’da dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Tüm değişkenler ilk defa kullanıldığında türleriyle beraber tanımlanıyor. Örneğin, yukarıda “a” ismini verdiğimiz değişken için “int” yazdık. İngilizce’deki “integer” yani tam sayı sözcüğünün kısaltmasıdır. Aynı şekilde “char” sözcüğü de “character” yani Türkçe karşılığı “karakter” sözcüğünün kısaltmasıdır.

Değişken adları nasıl belirlenmeli?

Değişken türlerine geçiş yapmadan önce kısa bir konudan bahsetmek istiyorum. Daha önceki yazılarımda Java’da bir proje oluştururken proje ismimizi ve “class” isimlerini belli bir düzene göre yazdığımızı söylemiştim. Aynı şey değişkenler için de geçerlidir. Değişken isimlerini aşağıdaki düzene göre vermeniz, kodunuzun daha iyi bir şekilde okunmasını sağlar.

  • Değişkenler bir harf ile başlamalıdır. Tire, artı ve benzeri işaretleri kullanmanız tavsiye edilmez. Her ne kadar Java dili alttan tire (_) ve dolar ($) işaretini kabul etse de, hiçbir zaman değişkenleri bu şekilde isimlendirmeyin.
  • Değişkenler isimleri için genelde “Camel Case” dediğimiz düzen uygulanır. Ancak bu zorunlu değildir ve böyle olmayan durumlar da mevcuttur. Camel Case düzeninde ilk sözcüğün baş harfi küçük yazılırken, sonraki sözcüklerin baş harfi büyük yazılır ve boşluk kullanılmaz. Örneğin, değişkenimize “camel case” ismini vermek istiyorsak “camelCase” şeklinde yazmalıyız. Bazı programcılar önceki yazılarımda bahsettiğim Pascal Case kullanıyorlar. Ama çoğu zaman karşınıza “camel case” düzeni çıkar.
  • Bunun dışında değişken isimlerinde birden fazla sözcük varsa her sözcüğün arasında alttan tire işaretini koyanlar da olabiliyor. Örneğin, “camel_case” gibi. Ancak bu daha çok Python dilinde karşınıza çıkar.

Ne tür değişkenler vardır?

Local Variables (Yerel Değişkenler)

Kod bloklarının, metodların ve “constructor” dediğimiz yerlerde kullanılır. Yerel değişkenlerin özelliği, sadece bulundukları kod bloklarının içinde kullanılıyor olmasıdır. Örneğin, yazdığımız bir kod blokunun dışına çıktığımızda o değişkeni tekrar kullanmamız mümkün değildir. Bu tür değişkenleri, sadece ve sadece kod blokumuzda o değişkeni kullanmak istiyorsak yazarız. Hemen bir örnek yapalım:

Yukarıdaki kodda Variables isminde bir class oluşturdum ve içerisinde “localVariable” isminde bir metod tanımladım. Bu metodda bir “int a” değişkenini 20 sayısına eşitledim. Daha sonra da ilk programımız olan “Hello, World!” programında yaptığımız gibi konsola yazdırdım. Son olarak “main” metodumda başka bir “int a” değerini 30 sayısına eşitledim ve daha önce oluşturmuş olduğumuz “localVariable” metodunu çağırdım. Normalde “localVariable” metodumuz “a” ismini verdiğimiz şeyi yazdırıyordu. Yani beklememiz gereken sonuç 30 olmalı. Ancak çıktımız (output) 30 değil, 20 olacak.

Output: 20

Yani aslında, yukarıdaki “a” ile aşağıdaki “a” farklı değişkenler.

Şimdilik değişken türlerini burada keselim. Aslında daha söylenmesi gereken çok şey var ama şu ana kadar ki bilgilerimiz yeterli olmayacağı için devamını anlatmam sizin için bir şey ifade etmeyecektir. İleride tekrar bu konuya değineceğiz zaten. Bir sonraki yazımızda, aslında bu yazımızda da biraz bahsettiğim ilkel veri türlerine (primitive datatypes) bakacağız ve artık bir kaç örnek yapmaya başlayacağız.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: