Khan Academy: Ücretsiz Videolu Ders Platformu

Videolu konu anlatımlarında çığır açan bir platform: Khan Academy.

Khan Academy: Ücretsiz Videolu Ders Platformu

Eskiden ders çalışırken sürekli hocalarımızın başının etini yerdik. Sürekli “Şu yayınevi nasıl?”, “Sizce hangisini almalıyız?”, “Sizce buradan soru çıkar mı?” şeklinde sorular sorardık. Ama zaman geçtikçe, bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik aletlere bağlılık ve bunların kullanımı da arttıkça artık sadece öğrenciler değil, tüm insanlar internetten videolar izlemeye başladı. Kimi zaman şaka videoları, kimi zaman korku videoları, kimi zaman da oyun videoları izliyoruz. Ama eğer öğrenciyseniz ve bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa yaptığınız ilk şey artık kitap aramak yerine, Youtube gibi video paylaşım sitelerinde videolu konu anlatımlarına bakmak oluyor.

Youtube’a girip takıldığınız konuyu yazdığınız anda karşınıza onlarca video çıkıyor. Bu harika bir şey, çünkü videolu anlatımlar her zaman öğrenciler için daha faydalı oluyor. Takıldığımız konuyu sayfalarca okumak yerine, görsel olarak birinin bir hoca gibi bize anlatması çok daha faydalı oluyor. Öğrenciler de tabii ki bu yöntemi daha çok seviyor. Youtube’da bunu yapan bir kaç tane büyük kanal bulunuyor. Bir dönem ben de yapmak istedim açıkçası ve hala da bu yönde projelerim bulunuyor. Her neyse, konumuzdan sapmadan bir başka projeden bahsedelim. Bence gelmiş geçmiş en büyük videolu eğitim platformlardan birisidir Khan Academy.

Khan Academy nedir?

Normalde bilgisayar programları, kodlama ve saire için Lynda.com -her ne kadar ücretli olsa da- adında bir site var ve ben bu siteyi çok başarılı buluyorum. Ancak ücretsiz eğitim platformları konusunda bana göre en iyisi Khan Academy.

Bu kadar övgüden sonra biraz platformu açıklamaya çalışayım. Öncelikle daha önce de söylediğim gibi Khan Academy tamamen ücretsiz eğitim videoları paylaşan bir platform. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Bilgisayar, Sanat, Ekonomi, Finans gibi bir çok büyük dalda ücretsiz videolu konu anlatımları paylaşılıyor. Sadece videolu değil, zaman zaman not şeklinde konu anlatımları da yapılıyor.

Normalde videoları izlemek için üyelik oluşturmanız gerekmiyor ama üyelik oluşturmanız kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi görmek açısından çok daha iyi oluyor. Sitede bir çok özellik bulunuyor aslında. Ben uzun süredir kullanmama rağmen yeni yeni keşfettiğim şeyler de oluyor. Elimden geldiğince sitenin tanıtımını yapacağım burada da.

Khan Academy Türkçe mi?

%100 Türkçe demek pek doğru olmaz. Ama büyük ölçüde Türkçe. Sitenin dili tamamen Türkçe ama konu anlatımlarının tamamı Türkçe demek pek de doğru olmaz. Ama site gittikçe geliştiği için, zamanla Türkçe anlatımlar da artıyor tabii ki. Eğer İngilizce’niz varsa her türlü anlatımı rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Öyle ki, bazılarında İngilizce alt yazı bili bulunuyor. Ben tanıtımını yaparken site dilini Türkçe kullanacağım tabii ki. İngilizce olarak kullanmak isterseniz sitenin en sağ alt tarafındaki dil seçim menüsünü kullanabilirsiniz. 

Nereden başlamalıyım?

Başlangıçta 3 farklı üyelik tipi bulunuyor. Öğrenci, öğretmen ve veli. Ben şahsen öğrenci olduğum için bu kısmı anlatacağım ama diğerlerini de siz zamanla keşfedebilirsiniz.

Öğrenci Olarak Üye Olmak

  • İlk olarak Khan Academy (https://tr.khanacademy.org/) sitesine giriyoruz.
  • Karşımıza çıkan ekranda “Hemen Öğrenmeye Başla” butonuna tıklıyoruz.
  • 3 şekilde üye olabiliriz. Facebook ile, Gmail ile veya e-posta adresimiz ile. Ben e-posta ile üyeliğe devam edeceğim, siz herhangi birini kullanabilirsiniz.
  • Karşımıza çıkan ekranda adımı, soyadımı, e-posta adresimi ve doğum tarihimi yazıyorum.
  • Üye Ol” butonuna tıklıyorum. Bunu yaptıktan sonra e-posta adresimizi kontrol edip, hesabımızı onaylıyoruz.

  • Size gelen e-postadaki onaylama butonuna tıkladığınızda ayrıntılı hesap bilgilerinizi girdiğiniz bir siteye yönlendirileceksiniz. Burada cinsiyet, kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor.
  • Bunu yaptıktan sonra “Kaydol” butonuna tıklayın.

Üyelik işlemini bu şekilde bitirmiş olduk.

Hangi konular var?

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra hemen karşınıza tüm konuların yani derslerin listelendiği bir menü göreceksiniz. Matematik, Biyoloji, Kimya gibi alanlarda konuların listelendiğini göreceksiniz. Bu listeden çalışmak istediğiniz dersi seçmeniz gerekiyor.

Eğer konulara tekrar bakmak isterseniz sol üst taraftaki “Konular” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Konuyu seçtikten sonra artık alt konulardan birini seçmeniz gerekiyor. Ben örnek olarak Biyoloji dalını seçtim. Şimdi alt konu seçmem gerekiyor. Karşıma bir sürü konu çıkıyor, ben aralarından “Genler” konusunu seçtim.

Şimdi, karşıma çıkan ekranda aşağı kaydırdıkça konu videolarının sıralandığını göreceksiniz. Eğer hiçbir şey bilmiyorsanız en baştan başlayarak sona doğru gitmeniz gerekiyor.

Tekrar söylüyorum, siz Türkçe dilini seçmiş olsanız da sitedeki her şey Türkçe değil.

Profil Sayfamız

Üye olup video izlemekle her şey bitmiyor arkadaşlar. Aynı zamanda profil sayfanızı düzenleyebiliyorsunuz. Profil sayfanıza ilk girdiğiniz zaman bir tür görsel eğitmen size yardımcı oluyor. Aşağıdaki resimle bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Profilinizi ayrıntılı bir şekilde düzenleyerek, sayfanızı ziyaret edin ziyaretçilere kendinizi daha iyi anlatabilirsiniz. Aynı zamanda profil sayfanızda kendi gelişiminizi ayrıntılı bir şekilde de takip edebiliyorsunuz.

Video izledikçe, yeni şeyler öğrendikçe daha gelişmiş bir profile sahip oluyorsunuz. Puan kazanıyorsunuz, madalyalar kazanıyorsunuz, projeler oluşturabiliyorsunuz ve saire.

Sınıf, Öğrenci ve Çocuk Ekleme

Her ne kadar öğrenci olarak üye olmuş olsak da bir öğretmen veya bir ebeveyn gibi sınıf, öğrenci ve çocuk ekleme özelliğine de sahip oluyoruz. Bir sınıf öğretmeniyseniz, kendinize özel sınıf oluşturup, öğrencilerinizi o sınıflara ekleyebilirsiniz. Bunu burada ayrıntılı bir şekilde anlatmayacağım. Siz zaten deneyerek her şeyi anlayacaksınız. Daha önce de dediğim gibi, sitenin büyük bir kısmı Türkçe.


Khan Academy ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Siz sitede gezindikçe yeni yeni özelliklerini de keşfediyorsunuz zaten. Umarım Khan Academy ile daha başarılı olursunuz.

Kategoriler:   Eğitim, İnceleme

Yorumlar

Bir Cevap Yazın