Gölgelerin Arkasında Yaşayan Vahşi Kediler

Kimi zaman televizyonlardaki belgesellerde, kimi zaman hayvanat bahçesinde, kimi zamanda filmlerde bir çok vahşi hayvanı görürüz. Kaplan, aslan, çıta, jaguar vb. vahşi hayvanlar genelde dikkatimizi çeker. Hepsi avlarının peşinde koşar ve bu heyecan bizi ekranlara kilitler. Ama bazıları var ki, sanki gölgelerin arkasında yaşıyorlar da biz hiç görmüyormuşuz gibi, daha önce hiç görmediğimiz kedi türleri. Hatta bazılarını dışarıda görsek, normal bir kedi diyerek önemsemeyebiliriz bile. Tabii ki Türkiye’de vahşi kedilere rastlamak çok zor. Ama birazdan paylaşacağım vahşi kedileri büyük ihtimal daha önce televizyonda veya belgesellerde bile hiç görmediniz.

1. Karakulak (Caracal)

İlk vahşi kedinin ismi fark ettiyseniz Latince ismine de benziyor. Bu kedi türünün Orta Asya’ya Türkler tarafından yayıldığı kanıtlanmıştır. Bunun dışında bu yabani kedi türü Türkiye’de de bulunuyor.

Ağırlıkları 10 kiloyu geçmemesine rağmen ceylan, antilop gibi kendilerinden katlarca büyük hayvanları avlayabilirler. Türkiye’de çok az görülen bir türdür.


2. Pallas Kedisi (Pallas’ Cat)

Adını yine kediyi keşfeden Alman doğa bilimci Peter Simon Pallas’tan almıştır. Şişman görünümlü olan bu kedi kalın kürkünden ve ağırlığından dolayı bir hayli güçlüdür. Boyutları ise normal bir evcil kedi kadardır.


3. İber Vaşağı

İber vaşağı da nesli tehlikede olan hayvan türlerinden biridir. Avlarının %95’ini yaban tavşanları oluşturur. Ancak gittikçe yayılan tavşan vebasından dolayı besin kaynakları azalmış ve türleri tehlikeye girmiştir. İber vaşakları genelde yalnız dolaşırlar.


4. Asya Altın Kedisi (Asian Golden Cat)

Diğer adı ise Temminck Kedisi’dir ve adını yine bu kediyi keşfeden Hollandalı araştırmacı Coenraad Jacob Temminck’ten almıştır. Boyları 1 metreye zor ulaşır ve türleri tehlikede olan bir başka hayvan türüdür. Çok cesur hayvanlardır, öyle ki bölgelerini korumaları gerektiğinde kendilerinden büyük olan çakalların bile üstüne atlayıp, pençelerini savurabilirler.


5. Serval

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi ince ve zarif bir görünümü vardır. Boyları 50-60 cm arasındadır. Kuyrukları da çok uzun değildir. Geceleri avlanırlar ve genelde yalnız dolaşırlar. İlk olarak Afrika’da keşfedilmiştir.


6. Margay

Orta ve Güney Amerika’da yoğun olarak bulunan Margay vahşi kedi türü de soyu tehdit altında olan bir hayvandır. Özellikle 1990 yıllarına kadar yasa dışı olarak avlanıldıkları için soyları büyük tehlike altına girmiştir. Diğer vahşi kedi türleri gibi margaylar da yalnız dolaşırlar.

 

Kategoriler:   Canlılar, Liste

Yorumlar

Bir Cevap Yazın